Генерални директор Рафаел Маријано Гроси је изјавио да је Украјина данас обавијестила Међународну агенцију за атомску енергију (ИАЕА) да је у Харкову гранатирањем оштећен нови нуклеарно-истраживачки објекат за производњу радиоизотопа у медицинске и индустријске сврхе. Државни нуклеарни регулатор је изјавио да овај инцидент није довео ни до каквог повећања нивоа зрачења на тој локацији.
Овај објекат у сјевероисточној Украјини се користи за истраживање и развој и производњу радиоизотопа. Пошто је нуклеарни материјал у том објекту увијек у стању испод критичности, а веома је мало радиоактивног материјала, процјена ИАЕА-е је потврдила да пријављена штета не би имала никакве радиолошке посљедице, рекао је генерални директор Гроси.
Па ипак, овај инцидент од недјеље је још једном нагласио ризике с којима се суочавају украјински нуклеарни објекти током оружаног сукоба, чиме се јача хитност иницијативе ИАЕА-е усмјерене на осигуравање нуклеарне сигурности и безбједности у земљи.
“Већ смо имали неколико случајева у којима је угрожена сигурност на украјинским нуклеарним локацијама,” рекао је генерални директор Гроси.
Украјина је 27. фебруара навела да су пројектили погодили једну локацију одлагалишта радиоактивног отпада у главном граду Кијеву, али да није било ослобађања радиоактивног материјала. То се догодило дан након што је оштећен електрични трансформатор у сличном одлагалишту код Харкова. Дана 4. марта, кад су руске трупе заузеле ту локацију, Украјина је изјавила да је центар за обуку у оквиру Нуклеарне централе “Запорожје” погођен пројектилом, узрокујући пожар који је касније угашен.
Поред тога, регулатор је изјавио да и даље нема комуникацију с предузећима и институцијама у источном лучком граду Маријупољу који користе изворе зрачења категорија 1–3, укључујући и Онколошки центар. Због тога се сигурност и безбједност тих извора не може потврдити. Овакав радиоактивни материјал може да нанесе озбиљну штету људима ако није безбједан и њиме се не управља прописно.
“Морамо предузети радње да помогнемо у избјегавању нуклеарног акцидента у Украјини који би могао да има озбиљне посљедице за људе и животну средину. Не можемо приуштити да чекамо,” рекао је генерални директор Гроси.
У циљу помоћи у у заштити нуклеарних објеката у земљи, генерални директор је изразио своју спремност да отпутује у Нуклеарну централу “Чернобил” како би осигурао обавезивање свих страна у конфликту на сигурност и безбједност свих украјинских нуклеарних централа.
“Рекао сам да сам вољан да отпутујем у Чернобил, али то може бити било гдје другдје, докле год то помаже ту неопходну и хитну мјеру,“ рекао је генерални директор Одбору гувернера ИАЕА-е на данашњем састанку.
У Чернобилу, на локацији акцидента из 1986. године која је под контролом руских снага од 24. фебруара, тренутна смјена запослених од око 210 припадника техничког особља и обезбјеђења и даље нема могућност ротације, изјавио је регулатор. Исти запослени су на локацији већ 12 дана.
Генерални директор Гроси је више пута нагласио важност да запослени имају могућност одмора да би обављали своје дужности сигурно и безбједно.
У још једном забрињавајућем дешавању, украјинско регулаторно тијело је данас такође обавијестило ИАЕА-у да тренутно није могуће испоручити резервне дијелове ни лијекове у Нуклеарну централу “Запорожје”, дан након што је држава изјавила да руководство те централе сада слуша наређења команданта руских снага које контролишу локацију. Међутим, запослени у централи се могу ротирати, додао је регулатор.
Генерални директор је потцртао да је подвргавање запослених ауторитету руског војног команданта у супротности с једним од незамјењивих стубова нуклеарне сигурности.
У вези са статусом украјинских нуклеарних централа, регулатор је навео да 8 од 15 реактора у земљи раде, укључујући два у Нуклеарној централи “Запорожје”.
Дежурни телефон у случају хитне ситуације