Генерални директор Рафаел Маријано Гроси је изјавио да је Украјина данас обавијестила Међународну агенцију за атомску енергију (ИАЕА) да иако су редовни запослени наставили да раде у Нуклеарној централи “Запорожје”, руководство централе сада слуша наређења команданта руских снага које су преузеле контролу над том локацијом прошле седмице.
Даље, Украјина наводи да сваки поступак руководства централе – укључујући и мјере у циљу техничког функционисања шест реакторских јединица – захтијева претходно одобрење руског команданта.
Генерални директор је изразио озбиљну забринутост због овог дешавања пошто је оно у супротности с једним од седам незамјењивих стубова нуклеарне сигурности и безбједности које је генерални директор изнио на састанку Одбора гувернера ИАЕА-е 2. марта, сазваног да се размотре импликације ситуације у Украјини за сигурност, безбједност и заштитне мјере.
Стуб 3 гласи: “Запослени морају имати могућност да испуњавају своје дужности на пољу сигурности и безбједности и капацитет да доносе одлуке без претјераног притиска”.
У другом озбиљном дешавању, Украјина је навела да су руске снаге на тој локацији искључиле неке мобилне мреже и интернет, тако се нормалним каналима комуникације не могу добити поуздане информације с локације.
Ово је потврдио украјински нуклеарни регулатор, који је данас обавијестио ИАЕА-у да је почео имати великих проблема у комуницирању са запосленима у Нуклеарној централи “Запорожје”. Мање од 24 сата након што је украјинско регулативно тијело изјавило да је могло одржати комуникацију с украјинском највећом нуклеарном централом, данас је изјавило да телефонске линије, као ни имејл ни факс, више не функционишу. Комуникација мобилним телефонима је и даље могућа, али лоша.
Ово је супротности с још једним од седам незамјењивих стубова, бројем 7: “Мора постојати поуздана комуникација с регулатором и осталима.”
“Крајње сам забринут због ових дешавања која су ми данас јављена. Само неколико дана након што сам презентирао седам главних елемената нуклеарне сигурности и безбједности Одбору гувернера ИАЕА-е, неколико тих елемената већ постаје угрожено. Да би могли сигурно и безбједно управљати централом, руководству и запосленима мора бити дозвољено да обављају своје виталне послове у стабилним условима, без претјераног спољног мијешања или притиска,” рекао је генерални директор Гроси.
“Погоршавајућа ситуација у вези с виталним комуникацијама између регулатора и Нуклеарне централе 'Запорожје' је такође извор дубоке забринутости, посебно током оружаног сукоба који може да угрози нуклеарне објекте у земљи у свако доба. Поуздане комуникације између регулатора и оператора су кључни дио укупне нуклеарне сигурности и безбједности”, рекао је генерални директор.
Упркос проблемима с комуникацијом, регулатор је могао доставити ажуриране информације о оперативном статусу Нуклеарне централе “Запорожје” и потврдити да су нивои зрачења остали нормални. Од шест реактора, Јединица 1 је у поступку планираног одржавања до половине 2022. године, Јединица 2 тренутно ради у пуном капацитету, Јединица 3 је у стању ниске температуре система хлађења, Јединица 4 ради скоро у пуном капацитету, Јединица 5 се хлади ради довођења у стање хладне резерве, а Јединица 6 је већ у том стању.
У једном позитивном дешавању, оперативни тимови у централи се сад ротирају у три смјене. Али, има проблема са расположивошћу и снабдијевањем храном, што има негативан утицај на морал запослених, навели су из регулаторног тијела.
Регулаторно тијело је такође навело да се суочава с проблемима у комуникацији са запосленима у Нуклеарној централи “Чернобил”, која је у овом тренутку могућа једино имејлом. Руске снаге су 24. фебруара преузеле контролу над том локацијом акцидента из 1986. године. У централи “Чернобил”, више од 200 припадника техничког особља и осигурања и даље нема могућност ротације од 23. фебруара, рекао је регулатор.
Генерални директор Гроси је више пута нагласио важност да запослени имају могућност одмора да би обављали своје важне послове сигурно и безбједно.
“Позивам оне који имају ефективну контролу над Нуклеарном централом 'Чернобил' да одмах дозволе запосленима да се ротирају ради сигурности и безбједности,” рекао је.
У још једном забрињавајућем дешавању, изгубљена је комуникација такође и са свим предузећима и институцијама у лучком граду Маријупољу који користе изворе зрачења категорија 1–3, а нема информација о статусу извора, рекао је регулатор. Овакав радиоактивни материјал може да нанесе озбиљну штету људима ако није безбједан и њиме се не управља прописно.
Генерални директор је потцртао своју спремност да отпутује у Нуклеарну централу “Чернобил” да би осигурао обавезивање свих страна у конфликту у земљи на сигурност и безбједност свих украјинских нуклеарних централа.
Дежурни телефон у случају хитне ситуације