Генерални директор Рафаел Маријано Гроси је изјавио да је Украјина данас обавијестила Међународну агенцију за атомску енергију (ИАЕА) да исти запослени раде у Нуклеарној централи “Чернобил“ откако су руске снаге прошле седмице преузеле контролу над локацијом нуклеарног акцидента 1986. године, изражавајући своју растућу забринутост за континуирану добробит запослених и њихову способност да обављају своје послове сигурно и ефективно.
У редовној ажурираној информацији за ИАЕА-у, Државни нуклеарни регулаторни инспекторат Украјине (SNRIU) је рекао да одржава комуникацију с локацијом Чернобил – за чије запослене су рекли да настављају обављати своје дужности под “надзором” – и да од 24. фебруара нису обављани никакви оперативни послови с нуклеарним материјалом.
Нуклеарна централа “Чернобил“, смјештена у Зони искључења, пролази кроз поступак декомисионирања од акцидента, а знатне количине нуклеарног материјала су остале у разним објектима на локацији у форми истрошеног горива и другог радиоактивног отпада.
“Од крајње је важности да запослени у државном специјализованом предузећу Нуклеарна централа 'Чернобил' могу да обављају свој посао сигурно и ефективно, те да њихову добробит гарантују они који су преузели контролу,” изјавио је генерални директор Гроси Одбору гувернера ИАЕА-е током састанка у Бечу данас на тему ситуације у Украјини.
Генерални директор је додао да запослени у свим украјинским нуклеарним објектима – који такође укључују и 15 оперативних реактора на 4 локације – морају имати могућност да испуњавају своје дужности на пољу сигурности и безбједности и капацитет да доносе одлуке без претјераног притиска.
Генерални директор Гроси је поново нагласио да се морају избјећи било какви војни или други поступци који би могли да угрозe сигурност и безбједност украјинских нуклеарних централа.
У данашњој ажурираној информацији, SNRIU је рекао да одржава комуникацију с нуклеарним централама у земљи, за које је навео да раде као и прије. Инспекторат је изјавио да нивои зрачења остају нормални на свим локацијама и да нема извјештаја о нуклеарним или радиолошким инцидентима и додао да од 15 украјинских реактора, више од половине ради пуним капацитетом, док се на другима ради планирано одржавање или се држе “у резерви”.
Државе чланице ИАЕА-е уносе информације из станица за аутоматски мониторинг зрачења директно у Међународни систем ИАЕА-е за мониторинг зрачења (IRMIS). ИАЕА је 1. марта изгубила контакт с таквим станицама у Нуклеарној централи “Запорожје”, највећој украјинској нуклеарној локацији са 6 од 15 реактора, а данас је престала да добија исте врсте података из друге, Јужноукрајинске нуклеарне централе, која има три реакторске јединице.
Међутим, SNRIU је касније обавијестио ИАЕА-у да је контакт са станицама за мониторинг зрачења у јужноукрајинској централи обновљен, наводећи да је привремени губитак преноса ИАЕА-и дошао из техничких разлога, а не у вези с војним операцијама. Украјински специјалисти су настојали да нађу узрок губитка преноса података из Нуклеарне централе “Запорожје” и обнове пренос, додали су из SNRIU-а.
ИАЕА наставља да непосредно прати дешавања у Украјини, с посебним фокусом на сигурност и безбједност њених нуклеарних реактора. ИАЕА остаје у сталном контакту с украјинским регулаторним тијелом и наставиће да даје редовне ажуриране информације о ситуацији у Украјини.
Дежурни телефон у случају хитне ситуације