Државна регулаторна агенција за радијациону и нуклеарну безбједност Босне и Херцеговине

Јапан - најновије вијести

13.04.2011

Јапанска агенција за нуклеарну и индустријску сигурност (НИСА) објавила је данас ново рангирање акцидента у нуклеарној електрани Фукушима Даићи према Међународној скали нуклеарних и радиолошких инцидената (ИНЕС). Према новом рангирању акцидент у нуклеарној електрани Фукушима Даићи спада у ниво седам односно третира се као нуклеарни акцидент највишег степена. Ниво седам на ИНЕС скали означава ослобађање радиоактивног материјала са распострањеним посљедицама по здравље људи и околину и захтијева примјену планираних и проширених мјера.

Везано за ширење лажних информација о „радиоактивном облаку“ и опасностима које везано за нуклеарну несрећу у Јапану пријете Европи, преносимо информацију из извјештаја Медјународне агенције за атомску енергију да су у појединим дјеловима Европе утврђени трагови радиоактивности у зраку које се повезује с нуклеарном несрећом у Јапану. Међутим како се ради о врло ниским концентрацијама радиоактивног јода и цезијума није могуће утврдити повећање брзина доза.

Мјерења програма радиолошког надзора околиша која се проводе у Босни и Херцеговини су у опсегу уобичајених вриједности и не указују на повећање концентрације активности јода I-131 и цезијума Cs-137, ни других радионуклида који су показатељи испуштања из нуклеарних постројења.

 

07.04.2011.

Токијска електро-компанија (ТЕПЦО), оператер оштећене нуклеарне електране Фукушима Даићи објавила је да је заустављено цурење високо контаминиране воде из електране. Стручњаци ове компаније тренутно провјеравају да ли постоји још нека пукотина кроз коју би вода могла доспјети у океан. Цурење воде заустављено је сипањем 1500 литара течног стакла, хемикалије која помаже стврдњавању земљишта, у шљунак испод пукотине. Настављено је и са испуштањем ниско контаминиране воде из електане у океан како би се створило довољно простора за складиштење високо контаминиране воде чије испуштање у океан може имати фаталне посљедице.

Јапанска влада разматра допуштање краткотрајних посјета евакуисаној зони од 20 км око оштећене електане. Велики број евакуисаних становника јавио се са молбом да посјети своје домове из којих су евакуисани послије несреће у електрани. Стручњаци тренутно мјере радиоактивности у евакуисаној зони и испитују могућности за што безбедније борављење у њој.

Надлежне јапанске агенције изразиле су бојазан за безбједност радника у нуклеарној електрани Фукушима Даићи јер је ниво зрачења измјерен у појединим дијеловима веома висок. Према њиховим ријечима, у реактору 3 радијација је толико велика да је инструменти које радници тренутно имају не могу измјерити а у самој згради има доста воде која је високо радиоактивна. На појединим мјестима изван зграде у којој је реактор 3 измјерена је јачина дозе од чак 100 мСв. Радници настоје да уклоне сву контаминирану воду како би олакшали себи рад на оспособљавању система за хлађење.

 

04.04.2011.

Зрачење откривено у поврћу и говеђем месу

 

Ниво радиоактивности који прелази границе прописане безбедносним стандардима Јапана детектован је у говеђем месу из префактуре Фукушима и поврћу из префактура Ибараки, Точиги и Чиба. Министарство здравља објавило је да је у сриједу у месу краве одгајене у префактури Фукушима детектовано присуство Цезијума активности 510 Bq/kg што превазилази границу од 500 Bq/kg, прописану јапанским законима. У граду Хитачи у префактури Ибараки детектовано је присуство радиоактивног јода у спанаћу активности 8300 Bq/kg што четири пута превазилази прописане границе. И у другим дијеловима префактуре Ибараки пронађена је повећана активност у спанаћу и першуну. У префактури Чиба пронађени радионуклиди активности изнад прописаних граница у спанаћу и першуну док је у префактури Точиги повишена радиоактивност пронађена у спанаћу.

Јапанска влада је извјестила да ниједна од контаминираних намирница није пуштена у продају.

Радиоактивност у морској води

Зрачење 4385 пута веће од вриједности прописаних јапанским законима детектовано је у морској води 330 метара јужно од нуклеарне електране Фукушима Даићи. Токијска електрична компанија (ТЕПЦО) измјерила је активност од 180 Бq/м3 радиоактивног јода-131 у морској води у сриједу послије подне што је далеко већа вриједности него она измјерена дан раније. Мјерења од сриједе потврдила су и присуство цезијума-137, чије је вријеме полураспада 30 година, активности 527 пута веће од вриједности прописаних јапанским законима. Јапанске власти забраниле су риболов у кругу од 20 км око електране.

 

01.04.2011.

Тимови који раде на оштећеној нуклеарној електрани Фукушима Даићи почеће са убацивањем посебне синтетичке смоле у реактор у циљу покушаја спречавања ширења радиоактивних честица у атмосферу или морску воду. Овај синтетички материјал је растворљив у води и стручњаци се надају да ће успјети да задржи радиоактивне честице. У првој фази примјене материјал ће бити коришћен на реакторима 4 и 6 и уколико се покаже успјешним почеће се са његовом примјеном на осталим реакторима.

 

Токијска електрична компанија (ТЕПЦО) извијестила је да је пронађена одређена количина радиоактивног материјала у подземним водама око нуклеарне електране Фукушима Даићи. Контаминирана вода пронађена је у земљишту испод турбинских постројења пет од шест реактора док код реактора 4 није могло бити извршено испитивање због рушевина. Из истог извора је наведено да је до контаминације подземних вода дошло ширењем радиоактивних честица кишом и водом убациваном за потребе хлађења реактора. Високо контаминирана вода пронађена је у подрумима турбинских постројења реактора и неким другим локацијама. Верује се да је ова контаминација настала усљед оштећења горивних шипки унутар реактора.

 

Поред контаминиране воде која отежава рад проблем представља и со која је остала у реакторима послије испарења морске воде која је коришћена за хлађење претходних дана. Представник Токијске електричне компаније (ТЕПЦО) извијстио је да је предложена изградња бетонских зидова око реактора као што је то урађено у Чернобиљу послије акцидента. Такође, извијестио је да његова компанија разматра све начине и технологије које би у овом моменту биле од користи заједно са владама Јапана, САД и Француске.

 

29.03.2011.

Потврђено присуство плутонијума у околини нуклеарне електране Фукушима Даићи

 

Јапанске власти су, послије узимања узорака земљишта из круга нуклеарне електране Фукушима Даићи, потврдиле присуство плутонијума у траговима што је посљедица нуклеарног акцидента. Јапанска агенција за нуклеарну и индустријску сигурност (НИСА) извјестила је МААЕ да су стручњаци Токијске електричне компаније (ТЕПЦО) пронашли концентрације плутонијума у два од пет узорака земљишта.

Трагови плутонијума у земљишту нису ријетка појава јер је током нуклеарних проба на отвореном дошло до ширења плутонијума по цијелој Земљи. Међутим, изотопска композиција плутонијума пронађена у околини нуклеарне електране Фукушима Даићи указује на то да је материјал дошао из реактора. Количина пронађеног плутонијума и даље не превазилази позадинске нивое које је у протеклих 30 година пратило јапанско Министарство образовања, културе, спорта, науке и технологије.

 

28.03.2011.

Стање реактора нуклеарне електране Фукушима Даићи

 

Токијска компанија за електричну енергију (ТЕПЦО) започела је радове на уклањању контаминиране воде која је акумулирана у турбинским халама нуклеарне електране Фукушима Даићи. Уклањање воде из турбинских хала је важан корак прије него што се наставе радови на потпуном успостављању напајања електичном енергијом.

Неочекивано високи ниво контаминације воде у турбинској хали и њен изотопски састав указују на то да она потиче из реакторске петље а не из базена са ислуженим горивом.

Без обзира на ове проблеме уочава се константан напредак у радовима на стабилизацији стања објеката. Обновљена је инструментација на реакторима 1,2 и 4 и доведено свјетло у контролне собе реактора 1 и 3. До свих јединица је доведено напајање електричном енергијом и у току су провјере које претходе поновном укључивању система.

Један од сљедећих задатака који се постављају пред раднике електране је детаљна радиолошка карактеризација цијелог постројења након чега ће бити донијета одлука о наредним поступцима.

 

Нивои зрачења

 

Мјерења у ваздуху у кругу нуклеарне електране Фукушима Даићи потврђују опадање активности. Очитавања су у току јучерашњег дана била у распону од 135 µSv/h до 140 µSv/h.

Спектрална анализа која показује састав контаминације ваздуха показала је да су сви изотопи присутни у ваздуху у нивоима испод границе за надгледана лица. Највећа је концентрација јода-131 чија је специфична активност 300 Bq/m3 и који се јавља као нестабилан и у честицама.

Мјерења ван круга електране, која је извршило јапанско Министарство просвете, културе, спорта, науке и технологије, показала су пад вриједности зрачења. Највећа вриједност измјерена је на планинском вијенцу 30 km сјеверозападно од електране и износила је 45 µSv/h.

У мјерној станици 55 km сјеверозападно од електране измјерено је 5 µSv/h.

 

Без ограничења путовања у Јапан

 

Међународна агенција за атомску енерију, Свјетска здравствена организација, Свјетска метеоролошка организација и Међународна поморска организација оцијениле су 18. марта да се ваздушни и поморски саобраћај могу несметано обављати преко свих јапанских лука и аеродрома осим оних оштећених цунамијем и земљотресом.

Провјера путника који стигну из Јапана није потребна у овом тренутку.

 

27.03.2011.

Извјештај о стању у нуклеарној електрани Фукушима Даићи

 

Стање повријеђених радника

Како је претходно саопштено, три радника из нуклеарне електране Фукушима Даићи су 24. марта изложена повишеном нивоу зрачења. Код двојице радника потврђена је значајна контаминација коже на ногама. Јапанске власти су потврдиле да је прегледом ових радника у Националном институту за радиолошке науке у префактури Чиба процијењена доза локалног излагања ногу пацијената зрачењу између 2 и 6 сиверта. Радници су на захтев љекара задржани у болници и њихово стање биће праћено наредних дана.

 

Напајање реактора електричном енергијом

 

Свих шест јединица су сада повезане на спољашњу мрежу напајања електричном енергијом. Разводни панели у јединицама 2 и 4 су спојени на мрежу за напајање и тренутно се провјеравају остали уређаји у овим јединицама прије прикључења на мрежу. Доведено је и осветљење у контролне собе у јединицама 1, 2 и 3. Дио контролне инструментације у јединицама 1, 2 и 4 је враћен у функцију али се не може знати када ће бити оспособљен за даљи рад.

 

Стање реактора

 

Реактор 1

Настављено је са убацивањем морске воде у реактор. Око поноћи, 25. марта потврђено је да је виђен бијели дим како излази из зграде овог реактора. Узорак воде узет из потопљеног подрума реакторске зграде показао је присуство јода-131, цезијума-137 и цезијума-134 у количинама реда оних које су измјерене у јединици 3 гдје су три радника била изложена повећаном зрачењу 24. марта.

 

Реактор 2

Настављено је са убацивањем морске воде у реактор. Око поноћи, 25. марта потврђено је да је виђен бијели дим како излази из зграде овог реактора. Температура базена са ислуженим горивом је порасла и стабилизовала се на 57 ºC.

 

Реактор 3

Почело се са убацивањем свјеже воде у реактор. Температура на доњој страни реактора је опала на 104 ºC. Настављено је са убацивањем морске воде у базен са ислуженим горивом. Око поноћи, 25. марта потврђено је да је виђен бијели дим како излази из зграде овог реактора. Јачина дозе у овом реактору порасла је на 36.1 Sv/h.

 

Реактор 4

Од 22. до 25. марта у овај реактор је дневно убацивано између 130 и 150 тона морске воде дневно помоћу пумпи за бетон. Морска вода је убацивана и у базен за одлагање ислуженог горива. Потврђено је да бијели дим и даље излази из зграде овог реактора.

 

Реактори 5 и 6

Ова два реактора су искључени и оспособљен је систем спољашњег напајања електричном енергијом.. Температура воде у реактору 5 према посљедњим мјерењима износи 43.8 ºC а температура у базену са ислуженим горивом 42.8 ºC. Температура воде у реактору 6 према посљедњим мјерењима износи 21.3 ºC а температура у базену са ислуженим горивом а 30 ºC.

 

23.03.2011.

Преглед стања реактора у нуклеарној електрани Фукушима Даићи

 

Реактори 1 и 2

Системи за хлађење ова два реактора су тешко оштећени и постоји основана сумња да је гориво у оба реактора оштећено. Радници су 19. марта успјешно повезали довод електричне енергије на трансформатор у јединици 2 и постепено повезују разводне панеле у јединици. Техничари обављају провјере електричних система и инсталација око реактора.

Јапанске власти планирају да јединицу 1 повежу убрзо послије јединице 2. Због оштећења на згради ове јединице ово може потрајати дуже него повезивање јединице 2 чија зграда је претрпјела далеко мања оштећења.

 

Реактори 3 и 4

Систем за хлађење реактора 3 је тешко оштећен и постоји основана сумња да је дошло до оштећења горива у овом реактору док је непознато стање базена са ислуженим горивом. Реактор 4 је искључен због планираног одржавања и сво гориво из овог реактора је склоњено у базен за одлагање ислуженог горива још прије земљотреса. Из тог разлога не постоји забринутост због стања горива у самом реактору али постоји због стања горива у базену са ислуженим горивом. Радници настављају са напорима да успоставе напајање обје јединице електричном енергијом али њихов успјех у овом моменту није захвално процјењивати.

 

Реактори 5 и 6

Оба реактора су због планираног одржавања искључена још прије земљотреса што је донекле смањило потребу за њиховим хлађењем. Радници су 17. марта успјели да покрену један од дизел мотора у јединици 6, а потом 19. марта и други. Ова два дизел генератора искоришћени су за напајање система за хлађење оба реактора који су потом безбједно искључени. Спољашње напајање јединици 5, доведено је 21. марта.

 

21.03.2011.

Тренутни статус свих шест реактора нуклеарне електране Фукушима Даићи према извештајима јапанских власти:

 

Реактор 1

Вода за хлађење прекрива око половине горивних шипки у реактору и јапанске власти вјерују да је језгро реактора оштећено. Висок притисак у самом реактору навео је јапанске стручњаке да почну са испуштањем паре из реактора. Експлозија од 12. марта уништила је дио реакторске зграде. Ништа не указује на проблеме са реакторским судом и примарним контејментом. Наставља се са убацивањем морске воде у реактор. МААЕ не располаже детаљнијим информацијама о статусу базена са ислуженим горивом. Јапанске власти су 18. марта рангирале стање на овом реактору као пети степен на ИНЕС скали. Систем за мјерење притиска у реактору враћен је у функцију 19. марта.

 

Реактор 2

Вода у реактору 2 прекрива око половине горивних шипки у реактору и јапанске власти вјерују да је дошло до оштећења горива. Јапанске власти су послије експлозије од 15. марта исказале бојазан да је дошло до оштећења самог реактора. Дим који је примијећен око реактора претходних дана није примијећен послије 19. марта. Наставља се са убацивањем морске воде у реактор. МААЕ не располаже прецизним информацијама о статусу базена са ислуженим горивом. Зна се једино да су 20. марта радници почели са убацивањем 40 тона морске воде у базен. Јапанске власти су 18. марта рангирале стање на овом реактору као пети степен на ИНЕС скали.

 

Реактор 3

Вода за хлађење прекрива око половине горивних шипки у реактору и јапанске власти вјерују да је језгро реактора оштећено. Висок притисак у самом реактору навео је јапанске стручњаке да почну са испуштањем паре из реактора. Експлозија од 14. марта уништила је дио реакторске зграде. Јапанске власти исказале су бојазан да је дошло до оштећења самог реактора. Примијећено је да је бијели дим који је примијећен претходних дана од 19. марта слабијег интензитета. Наставља се са убацивањем морске воде у реактор. Додатну забринутост у јединици 3 изазива стање базена са ислуженим горивом. Постоје индикације да вода за хлађење у овом базену није на потребном нивоу и Јапанске власти су се у циљу рјешавања овог проблема одлучиле на испуштање воде на ову зграду из хеликоптера и помоћу ватрогасних возила. МААЕ не располаже подацима о температури воде у базену. Јапанске власти су 18. марта рангирале стање на овом реактору као пети степен на ИНЕС скали.

 

Реактор 4

Сво гориво је уклоњено и реактора 4 због редовног ремонта прије земљотреса и смјештено у базен за ислужено гориво. Дио спољашњег зида зграде у којој се налази реактор је оштећен 14. марта у експолозији јединице 3. До сада су примијећена два пожара укључујући и пожар у базену са ислуженим горивом 15. марта који се спонтано угасио. Власти су забринуте по питању стања базена са ислуженим горивом и јапанска армија је почела са убацивањем воде у зграду 20. марта. Јапанске власти су 18. марта рангирале стање на овом реактору као четврти степен на ИНЕС скали.

 

Реактори 5 и 6

Оба реактора су искључена прије земљотреса и у почетно вријеме није било забринутости о стању реактора. Оба реактора су безбедно угашена 20. марта и сада се налазе у безбједном стању, систем за хлађење је под контролом и стабилан а у реактору је снижена температура. Мјерења температуре у базенима са ислуженим горивом у оба реактора показала су повећање температуре због чега су два дизел генератора са јединице 6 оспособљена за напајање система за хлађење базена са ислуженим горивом и реакторских језгара ова два реактора. Примјећен је знатан пад температуре у оба базена 20. марта. Радници су направили отворе на крововима обје зграде у циљу спречавања нагомилавања водоника за који се претпоставља да је узрочник експлозија у другим јединицама.

 

Поновно успостављање електричне мреже

Остварен је напредак у покушајима да се успостави напајање нуклеарне електране електричном енергијом али се још поуздано не зна када ће се успоставити стабилно напајања. Спољашње напајање доведено је до помоћног трансформатора и разводних табли јединице 2. Рад се наставља на довођењу напајања до потребне опреме у јединици 2.

 

Евакуација

Јапанске власти су извјестиле МААЕ да је евакуација становништва из области пречника 20 км око нуклеарне електране Фукушима Даићи успјешно завршена. Јапанске власти су препоручиле становништву у пречнику од 30 км око нуклеарне електране Фукушима Даићи да остану у затвореном простору.

 

Јод

Јапанске власти су 16. марта препоручиле становништву које је напустило пречник од 20 км око нуклеарне електране да почне са узимањем стабилног (нерадиоактивног) јода. Пилуле и сирупи за дјецу могу се добити у евакуационим центрима а препоручено је узимање само једне дозе јода у количини зависној од старости.

 

Мјерења радиоактивности

Нивои зрачења у области око нуклеарне електране Фукушима Даићи порасле су у односу на вријеме пре земљотреса. Нивои зрачења у Токију и осталим мјестима изван пречника од 30 км око нуклеарне електране су и даље далеко испод граница које би захтјевале било какав вид заштите. Другим рјечима нису опасне по здравље људи. Јачине доза достављене од стране Министарства образовања, културе, спорта, науке и технологије за 47 градова са подацима у периоду од 15 марта у 8 часова до 20 марта у 17 часова са узимањем података на сваких сат времена, нису показале значајније промјене јачине доза у односу на претходно мјерене вриједности. У нуклеарној електрани Фукушима Даићи, нивои израчења драстично су скакали три пута од земљотреса али су се стабилизовали 16. марта на нивоу који је, иако знатно виши од нормалних нивоа, и даље у границама које дозвољавају радницима да наставе са радом на санирању штете у електрани.

 

Радионуклиди у храни и води

МААЕ је добила информацију од јапанског Министарства здравства, рада и социјалне политике која се тиче присуства Јода-131 у три узорка млијека испитана у граду Кавамата. Измјерена концентрација је изнад нивоа дозвољене. Цезијум-137 је пронађен у једном узорку али је његова концентрација испод дозвољеног нивоа. У префактури Ибараки, Јод-131 и Цезијум-137 су пронађени у одређеним врстама поврћа. Поједини узорци поврћа имају концентрацију радионуклида већу од оне прописане јапанским законима. Према подацима Министарства образовања, културе, спорта, науке и технологије анализе јода-131 и Цеијума-137 у пијаћој води на 46 локација показале су да се у већини узорака ови радионуклиди не могу детектовати. Само је 6 од 46 узорака показало присуство јода-131 а то у концентрацијама мањим од оних прописаних законом.

 

20.03.2011.

Извјештај о тренутном стању у нуклеарним електранама Фукушима

 

Грејем Ендрју (Грахам Андреw), специјални савјетник генералног директора МААЕ за научна и техничка питања одржао је 18. марта 2011 конференцију за медије и представнике земаља чланица о тренутној ситуацији у Јапану по питању нуклеарне сигурности. Преносимо његово излагање:

 

1. Тренутна ситуација

 

Ситуација у нуклеарној електрани Фукушима Даићи је слична јучерашњој. Напори да се успостави стабилно напајање електричном енергијом су настављени. Очекује се да ће напајање јединице 2 електричном енергијом бити успостављено данас што ће даље моћи да послужи и за успостављање напајање у јединици 1. У овом моменту МААЕ нема информације о стању пумпи за воду и хоће ли оне радити када им се доведе напајање. Морска вода се и даље упумпава у реакторе 1 и 2 а пристигла су и додатна ватрогасна возила као помоћ операцији убацивања воде у реактор 3. МААЕ и даље нема поуздане информације о нивоу воде и температурама у базенима за ислужено гориво у јединицама 3 и 4. Температуре у базенима за ислужено гориво у јединицама 5 и 6 су порасле претходних неколико дана али ово тренутно не изазива забринутост. Вода наставља несметану циркулацију у реакторима и базенима за ислужено гориво у обје јединице. Јединице 5 и 6 напајају се из дизел генератора а на њиховим крововима начињени су отвори у циљу спречавања нагомилавања и потенцијалне експлозије водоника.

 

2. Мониторинг радијације

 

Нивои радијације у већим Јапанским градовима нису се повећали у односу на јучерашњи дан. Тим за мониторинг зрачења МААЕ, извршио је мјерења на седам различитих локација у Токију и префактурама Канагава и Чиба. Дозе зрачења су на овим мјестима биле испод доза опасних по здравље људи. Тим је сад на путу ка граду Аизу Вакамацу који је 97 км удаљен од нуклеарне електране Фукушима гдје ће извршити додатна мјерења. Мјерења која су извршили јапански стручњаци на неколико локација показала су присуство радионулида Јод-131 и Цезијум-137 на тлу. Ово директно утиче на пољопривреду и јапанске власти су у сарадњи са МААЕ и Организацијом за храну и пољопровреду (ФАО) предузеле потребне кораке. О овоме је више ријечи било у јучерашњем саопштењу МААЕ. МААЕ наставља са надгледањем станица за мониторинг зрачења у Јапану.

 

Што се тиче нуклеарне електране Фукушима Даини, у њој није дошло до никаквих инцидената или ослобађања радионуклида. Тренутно повећање радијације у близини ове електране директна је посљедица инцидената на електрани Фукушима Даићи.

 

04:55 CET, 16. Март 2011

Јапанске власти извијестиле су МААЕ да је ватра у реакторском постројењу јединице 4 нуклеарне електране Фукушима Даићи примијећена 15. марта у 20:45 UTC (21:45 CET). У 21:15 UTC (22:15 CET) истог дана ватра више није била видљива.

Како је претходно јављено, 14. марта у 23:54 UTC (00:54 CET) дошло је до пожара у јединици 4. Пожар је трајао око два сата и потврђено је да је угашен у 02:00 UTC (03:00 CET) 15. марта.

Јапанске власти су такође извијестиле МААЕ, 15. марта у 12:00 UTC (13:00 CET) да је ниво воде у јединици 5 опао на 201 cm изнад горива. Ово је пад од 40 cm у односу на мјерење од 15. марта у 07:00 UTC (08:00 CET). Власти планирају да искористе дизел генераторе из јединице 6 који су у функцији у циљу снабдијевања водом јединице 5.

МААЕ наставља сарадњу са јапанским властима и прати даљи развој ситуације.

 

23:30 CET, 15. Март 2011

Јапанске власти обавијестиле су МААЕ да је евакуација становништва из зоне пречника 20 km око нуклеарне електране Фукушима Даићи успјешно завршена.

Јапанске власти су препоручиле да се становништво у пречнику од 30 km око електране склони у затворене просторије. Таблете јода су подијељене евакуационим центрима али још није донијета одлука о расподјели јода становништву.

МААЕ наставља сарадњу са јапанским властима и прати даљи развој ситуације.

 

19:00 CET, 15. март 2011

МААЕ може потврдити следеће информације везане за нуклеарну електрану Фукушима Даићи:

Јединица 4 је искључена ради рутинског, планираног одржавања 30. новембра 2010. По прекиду рада, сво гориво је из реактора пребачено у складиште за ислужено гориво.

Јединице 5 и 6 су у вријеме земљотреса биле искључене. Јединица 5 је искључена од 3. јануара 2011. Јединица 6 је искључена од 14. августа 2010. У оба реактора се тренутно налази гориво.

Радници електране разматрају уклањање панела из јединица 5 и 6 у циљу превенције могућег нагомилавања водоника. Управо је због нагомилавања водоника у јединицама 1, 2 и 3 дошло до експлозија претходних дана.

МААЕ наставља да прати и тражи информације о радницима у електрани, стању реактора и ислуженог горива у нуклеарној електрани Фукушима Даићи.

 

15:30 CET, 15. март 2011

Земљотрес јачине 6,1 степен погодио је данас у 13:31 UTC (14:31 CET) источни дио јапанског острва Хоншу. Нуклеарна електрана Хамоака налази се на око 100 km од епицентра.

Центар за инциденте и хитне ситуације је са Јапанским властима потврдио да електрана несметано наставља са радом.

Декомисија је извршена над јединицама 1 и 2, јединица 3 је под инспекцијом и није у функцји док јединице 4 и 5 безбједно настављају рад и после новог земљотреса.

 

07:00 CET, 14. март 2011

Јапанска агенција за нуклеарну и индустријску безбjедност информисала је МААЕ о новој експлозији која се догодила у јединици 3 нуклеарне електране Фукушима Даићи 14. марта у 11:01 часова по јапанском времену.

У новој експлозији повријеђено је шест радника електране.

Зграда у којој се налази реактор је експлодирала али је примарни контејнмент неоштећен. Контролна соба јединице 3 је остала у функцији.

МААЕ наставља сарадњу са Јапанским властима и прати даљи развој ситуације.

 

05:15 CET, 14. март 2011

На основу извјештаја који су јапанске власти доставиле МAAE, потврђене су информације о статусу јединица 1, 2, 3 и 4 нуклеарне елекране Фукушима Даини.

Све четири јединице су се аутоматски искључиле 11. марта. Све јединице имају резервне изворе напајања електричном енеријом и нивои воде у свим јединицама су стабилни. Иако су извршене све припреме још није дошло до испуштања водене паре ни из једне јединице у циљу смањења притиска у њима.

У јединици 1, радници електране су успјели да оспособе систем за одвођење топлоте и он се сада користи за хлађење реактора. Улажу се напори да се оствари потпуно гашење реактора.

Радници у јединицама 2 и 4 покушавају да оспособе системе за хлађење.

Јединица 3 је у потпуности искључена.

Измјерене вриједности доза зрачења на четири локације у околини електране су током јучерашњег дана биле у границама нормале.

 

01:30 CET, 14. март 2011

На основу извјештаја које су јапанске власти доставиле МААЕ, потврђене су информације о статусу јединица 1, 2 и 3 нуклеарне елекране Фукушима Даићи.

Јединица 1 се напаја мобилним генераторима електричне енергије и рад се наставља на успостављању напајања електране. Тренутно не постоји никакав вид напајања електране електичном енергијом преко спољних извора као ни преко дизел генератора. Морска вода и бор се убацују у реакторско постројење у циљу његовог хлађења. Спољашњи зид реакторске зграде је услед експлозије од 12. марта уништен.

Јединица 2 се као и јединица 1, напаја мобилним генераторима електричне енергије и рад се наставља на успостављању напајања електране. Тренутно не постоји никакав вид напајања електране електичном енергијом преко спољних извора као ни преко дизел генератора. Реактор се хлади преко система за хлађење реакторског језгра. Тренутни ниво воде у реактору је нижи од нормалног али је стабилан. Реакторска зграда у јединици 2 је неоштећена.

МААЕ очекује информације о статусу нуклеарног горива у електрани Даићи.

 

Прилози
Саопштење за јавност Преузми