Државна регулаторна агенција за радијациону и нуклеарну безбједност Босне и Херцеговине

Саопштење за јавност

Дајемо сљедеће саопштење поводом информације, које су медији преузели са странице Института за заштиту од зрачења и нуклеарну сигурност Француске (IRSN - Institut de radioprotection et de sûreté nucléaire), о детектовању радиоактивног изотопа јод  I-131 у зраку изнад Западне и Сјеверне Еуропе:

Званичнa страницa Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) којa се односи на размјену података о нуклеарним догађајима (Unified System for Information Exchange in Incidents and Emergencies) нема објављених података у којима се спомиње детекција јода I-131 изнад Европе.

Надаље, овај радиактивни изотоп се редовно прати путем мјерних станица Међународног мониторинг система у оквиру Организације за свеобухватну забрану проби нуклеарног оружја (CTBTO), јер представља један од од показатеља да се евентуално догодила проба нуклеарног оружја. Иако мјерне станице широм свијета често детектују јод I -131 у траговима, мјерења у последњих неколико мјесеци нису забиљежила вриједности изнад типчних локалних нивоа.

У Босни и Херцеговини постоји систем за рану најаву радиолошког или нуклеарног инцидента, и које врше мјерења брзине дозе зрачења у зраку. Предметни систем се користи и у оквиру провођења Програма мониторинга радиоактивности у животној средини.

Према тренутно расположивим подацима ове мјерне станице нису детектовале поваћење брзине дозе зрачења у зраку на поменути период.

Иначе, радиоакни изотоп јод I -131  настаје нуклеарном фисијом те се може јавити током експлозије нуклеарног оружја или у нуклеарним реакторима, као и  у индустријским и медицинским објектима где се овај изотоп користи. Вријеме полураспада овог изотопа је 8,02 дана.

Стога, да је ослобађање јода I -131 настало у процесу нуклеaрне фисије чије је поријекло  проба нуклеарног оружја или акцидент на нуклеарном реактору у овом процесу би дошло и до ослобађања других радиоактивних изотопа. Обзиром да се у пренесеној информацији наводи да је у ваздуху детектован само јод  I -131, те не постоје наводи о другим фисионим продуктима, може се претпоставити да је највјероватноји поријекло овог радиоактивни изотоп у атмосфери из фармацеутске индустрије (производнја радиофармацеутика).

Уколико је ослобађање јода I -131настало услед пробе нуклеарног оружја или акцидента на нуклеарном реактору дошло би такође, и до ослобађања многих других радиоизотопа. Имајући у виду чињеницу да је у ваздуху изнад једног дијела Европе детектован само јод-131, а не и други фисиони продукти, претпоставља се да је овај радионуклид у атмосферу доспео највероватније из фармацеутске индустрије.

За крај желимо напоменути, да вриједности концентрације јода I -131  измјерене у Сјеверној и Западној Европи немају утицаја на здравље становништва и животну средину. Уједно, Државна регулаторна агенција за радијацијску и нуклеарну безбједност Босне и Херцеговине у оквиру својих редовних активности врши и праћење званичне странице ИАЕА те уколико буде измјена информација о предметном догађају ће исте благовремено учинити доступним на својој службеној страници.