Генерални директор Рафаел Маријано Гроси је 8. априла изјавио да Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) припрема свеобухватне пакете помоћи и завршава логистичке припреме за неколико мисија из области нуклеарне сигурности и безбједности и заштитних мјера у Украјину наредних седмица.
Наглашавајући хитну потребу да се испоручи техничка подршка у циљу смањења ризика од нуклеарног акцидента током сукоба, генерални директор је рекао да са Украјином обавља консултације и координацију по питању и специфичног садржаја помоћи ИАЕА-е њеним нуклеарним објектима и временског распореда експертних мисија чији се почетак очекује касније овог мјесеца.
Генерални директор је додао да ће ИАЕА бити “јединствена контакт тачка” за такву међународну техничку помоћ Украјини, што је предмет разговора са многим земљама које су изразиле интерес да подрже настојања ИАЕА-е на помоћи да се осигурају сигурност и безбједност украјинских нуклеарних објеката. ИАЕА ће такође послати инспекторе да обаве активности заштитних мјера у Украјини у складу са својим мандатом у области забране ширења нуклеарног оружја.
Као сигнал снажне подршке, Директорска група Г7 за забрану ширења нуклеарног оружја – коју чине Канада, Француска, Њемачка, Италија, Јапан, Велика Британија и Сједињене Америчке Државе – објавила је изјаву у четвртак којом поздравља “настојања генералног директора Гросија као велики допринос нуклеарној сигурности и безбједности у Украјини”. Група је нагласила “пуну и континуирану подршку ИАЕА-и”.
“ИАЕА је дала одређену конкретну помоћ у облику опреме за мониторинг зрачења током моје посјете Јужноукрајинској нуклеарној централи прошле седмице, али потребно је много више. Спремни смо да транспортујемо резервне дијелове и компоненте у Украјину и дамо стручне процјене и савјете и на локацији централа и ван њих. Наредних седмица ћемо наше активности помоћи убацити у много већу брзину,” рекао је генерални директор. “Да бисмо то могли урадити, такође ћемо се ослањати на континуирану подршку наших партнера.”
Генерални директор Гроси је навео да је приоритет ИАЕА-е слање особља стручног за нуклеарну сигурност и безбједност и заштитне мјере у Нуклеарну централу “Чернобил” што је прије могуће. Они би обавили радиолошку процјену, испоручили опрему везану за сигурност и обновили онлајн систем мониторинга нуклеарног материјала на тој локацији, коју су руске снаге контролисале пет седмица прије свог повлачења 31. марта.
Украјина је 8. априла одвојено обавијестила ИАЕА-у да није било других дешавања у вези с нуклеарном сигурношћу и безбједношћу у задња 24 сата.
Што се тиче иначе 15 оперативних реактора на четири локације, 8 их је тренутно прикључено на струјну мрежу, а то су два у Нуклеарној централи “Запорожје” под руском контролом, три у Нуклеарној централи “Ривне”, два у Јужноукрајинској нуклеарној централи и један у Нуклеарној централи “Хмељницки”. Осталих седам реактора је искључено због редовног одржавања или се држе у резерви.
У вези са заштитним мјерама, ИАЕА је изјавила да ситуација остаје непромијењена у односу на ранију. ИАЕА и даље не прима податке путем даљинског преноса са својих система мониторинга инсталираних у Нуклеарној централи “Чернобил”, али се такви подаци преносе у сједиште ИАЕА-е из других нуклеарних централа у Украјини.
Дежурни телефон у случају хитне ситуације