Generalni direktor Rafael Mariano Grossi je izjavio da je Ukrajina 27. marta obavijestila Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) da i dalje ne zna kada bi moglo doći do sljedeće rotacije zaposlenih u Nuklearnoj centrali “Černobil”, skoro sedam dana nakon zadnje smjene tehničkog osoblja.
Zadnja rotacija zaposlenih je bila 20–21. marta, kad je nova smjena tehničkog osoblja stigla iz obližnjeg grada Slavutič da zamijeni kolege koje su radile u centrali otkako je ruska vojska preuzela kontrolu nad tom lokacijom 24. februara.
Generalni direktor je naglasio svoju zabrinutost zbog teških uslova rada na toj lokaciji akcidenta iz 1986. godine. Rekao je da IAEA nastavlja pratiti situaciju nakon medijskih izvještaja o aktivnostima ruskih vojnih snaga u i oko Slavutiča, gdje živi mnogo zaposlenih u centrali, zbog utjecaja koji bi to moglo imati na njihovu mogućnost odlaska i dolaska s posla.
Ukrajina je 26. marta naveče obavijestila IAEA-u da se sjeveroistočno, u Harkovu, jedan nuklearno-istraživački objekt ponovo našao pod vatrom, ali da još nije moguće procijeniti štetu. Taj objekt, koji je i ranije bio pogođen, koristi se za istraživanje i razvoj i proizvodnju radioizotopa u medicinske i industrijske svrhe. Tamošnji nuklearni materijal je u stanju ispod kritičnosti, a količine radioaktivnog materijala su male.
Regulator je naveo da je 8 od 15 reaktora na četiri lokacije i dalje operativno, a to su dva u Nuklearnoj centrali “Zaporožje”, tri u Nuklearnoj centrali “Rivne”, jedan u Nuklearnoj centrali “Hmeljnicki” i dva u Južnoukrajinskoj nuklearnoj centrali. Ostali reaktori su isključeni zbog redovnog održavanja, dodao je regulator.
U vezi sa zaštitnim mjerama, IAEA je izjavila da situacija ostaje nepromijenjena u odnosu na raniju. IAEA i dalje ne prima podatke putem daljinskog prenosa sa svojih sistema monitoringa instaliranih u Nuklearnoj centrali “Černobil”, ali se takvi podaci prenose u sjedište IAEA-e iz drugih nuklearnih centrala u Ukrajini.