Državna regulatorna agencija za radijacionu i nuklearnu sigurnost

Ažurirana informacija 22 – Izjava generalnog direktora IAEA-e o situaciji u Ukrajini

Generalni direktor Rafael Mariano Grossi je izjavio da je Ukrajina danas obavijestila Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) da je Nuklearna centrala “Černobil” ponovo priključena na državnu strujnu mrežu i više se ne oslanja na struju iz dizel generatora za vanredne situacije.

Na ovoj lokaciji akcidenta iz 1986. godine je svo vanjsko snabdijevanje strujom izgubljeno 9. marta, pa se prisilno pribjeglo dizel gorivu radi rezervne struje. Ukrajinski specijalistički timovi su tokom vikenda uspjeli da poprave jedan od dva oštećena dalekovoda koji povezuju centralu sa strujnom mrežom.

Danas su iz ukrajinskog regulatornog tijela rekli da od 14. marta, u 16.45, ovaj dalekovod sada daje svu potrebnu struju centrali, a dizel generatori su isključeni. Dalekovod takođe daje struju i obližnjem gradu Slavutiču. Regulator je dodao da ostaje nejasno da li će biti moguće popraviti drugi visokonaponski dalekovod.

Ruske snage su preuzele kontrolu nad Nuklearnom centralom “Černobil” 24. februara, ali su zaposleni Ukrajinci nastavili da obavljaju svakodnevne operativne poslove na toj lokaciji gdje su smješteni razni objekti za upravljanje radioaktivnim otpadom.

Na toj lokaciji je 211 pripadnika tehničkog osoblja i obezbjeđenja koji se ne mogu rotirati od dana prije nego što su ruske snage ušle u tu zonu, u suštini živeći tamo prethodne tri sedmice. Generalni direktor Grossi je rekao da oni rade “pod ogromnim stresom bez potrebnog odmora”. Regulator je izjavio da nema informacija o tome da li će i kada biti moguća promjena smjene.

Usto, regulator je prvi put danas rekao da su informacije koje dobija u vezi s centralom “Černobil” “kontrolirane od strane ruskih vojnih snaga” i da zato nije “uvijek mogao dati detaljne odgovore na sva” pitanja IAEA-e. To takođe važi i za centralu “Zaporožje”, koju ruske snage kontroliraju  od 4. marta.

Generalni direktor Grossi je više puta izrazio duboku zabrinutost zbog teškoća s kojima se suočavaju zaposleni u nuklearnim centralama, navodeći da to ugrožava jedan od sedam nezamjenjivih stubova nuklearne sigurnosti koje je on iznio ranije ovog mjeseca i koji glasi da “Zaposleni moraju imati mogućnost da ispunjavaju svoje dužnosti na polju sigurnosti i bezbjednosti i kapacitet da donose odluke bez pretjeranog pritiska.”

Izazovna situacija sa zaposlenima, zajedno sa sada riješenim nestancima struje u centrali “Černobil” i pitanjima komunikacije zadnjih sedmica, naglašava hitnost usaglašavanja i implementacije inicijative IAEA-e usmjerene na osiguranje sigurnosti i bezbjednosti ukrajinskih nuklearnih objekata, rekao je generalni direktor.

Regulatorno tijelo je izjavilo da su zaposleni u Nuklearnoj centrali “Zaporožje” potvrdili izvještaje da ruska vojska uništava neeksplodiranu municiju zaostalu na toj lokaciji nakon događaja od 4. marta. Dodato je da zaposleni nisu bili obaviješteni unaprijed. Regulator je ranijih dana obavijestio IAEA-u o tekućem radu na otkrivanju i uklanjanju neeksplodirane municije pronađene u oštećenom centru za obuku i drugdje u centrali.

Iz regulatornog tijela su rekli da je sjeveroistočno, u Harkovu, granatiranje u toj zoni prisililo zaposlene u novom nuklearno-istraživačkom objektu da privremeno napuste taj objekt koji je ranije bio pogođen, dodajući da su se oni kasnije vratili i obnovili snabdijevanje sigurnosnih sistema strujom. Ovaj objekt se koristi za istraživanje i razvoj i proizvodnju radioizotopa u medicinske i industrijske svrhe. Pošto je nuklearni materijal u tom objektu u stanju ispod kritičnosti, a veoma je malo radioaktivnog materijala, IAEA-e je procijenila da prijavljena šteta neće imati nikakve radiološke posljedice.

Što se tiče statusa četiri ukrajinske operativne nuklearne centrale, regulator je rekao da 8 od 15 reaktora ostaje operativno, a to su dva u Nuklearnoj centrali “Zaporožje”, tri u Nuklearnoj centrali “Rivne”, jedan u Nuklearnoj centrali “Hmeljnicki” i dva u Južnoukrajinskoj nuklearnoj centrali. Dodao je da su nivoi zračenja u normalnom rasponu u svim centralama.

U vezi sa zaštitnim mjerama, IAEA je izjavila da situacija ostaje nepromijenjena u odnosu na onu koja je objavljena ranije ove sedmice. IAEA i dalje ne prima podatke putem daljinskog prenosa sa svojih sistema monitoringa instaliranih u Nuklearnoj centrali “Černobil”, ali se takvi podaci prenose u sjedište IAEA-e iz drugih nuklearnih centrala u Ukrajini.