Državna regulatorna agencija za radijacionu i nuklearnu sigurnost

Ažurirana informacija 48 – Izjava generalnog direktora IAEA-e o situaciji u Ukrajini

Generalni direktor Rafael Mariano Grossi je izjavio da je Ukrajina 10. aprila obavijestila Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) da je obavila prvu rotaciju zaposlenih u Nuklearnoj centrali “Černobil” u tri sedmice i tek drugu od kraja februara kada su ruske snage zauzele tu lokaciju.

Generalni direktor je pozdravio ovu vijest kao veoma potreban pozitivan korak za dobrobit zaposlenih u centrali i njihovih porodica, koji su živjeli i radili u krajnje stresnim i teškim okolnostima tokom sukoba. Promjena zaposlenih u smjeni je takođe važna za siguran i bezbjedan rad centrale “Černobil”, koju je ruska vojska kontrolirala pet sedmica do povlačenja 31. marta, rekao je.

Tokom oružanog sukoba, generalni direktor Grossi je često naglašavao neophodnost da zaposleni u nuklearnim centralama imaju mogućnost izvršavanja svojih dužnosti bez pretjeranog pritiska i vraćanja svojim domovima da se odmore, nešto što je mnogim zaposlenima u centrali “Černobil” bilo uskraćeno prošlih mjesec i po dana. Prethodna smjena zaposlenih je bila 20–21. marta, prva nakon što su ruske snage ušle u centralu 24. februara.

Međutim, činjenica da su oni koji su učestvovali u subotnjoj rotaciji zaposlenih morali biti prevezeni na lokaciju, odnosno sa nje brodom preko rijeke Pripjat – što je javno objavio državni operator “Energoatom” – naglasila je to da situacija u centrali i Zoni isključenja oko nje ostaje daleko od normalne, rekao je generalni direktor.

Iz “Energoatoma” su naveli da je riječni prevoz trenutno bio jedini način za ljude koji žive u Slavutiču van Zone isključenja da dođu u centralu, gdje su nakon akcidenta 1986. godine smješteni objekti za upravljanje radioaktivnim otpadom.

“Iako je veoma pozitivno da ukrajinske vlasti postepeno obnavljaju regulatornu kontrolu nad lokacijom 'Černobila', jasno je da ostaje mnogo posla da se objekti vrate u normalno stanje,” rekao je generalni direktor. “Čim bude moguće, ja ću predvoditi misiju IAEA-e u  'Černobil' radi obavljanja radiološke procjene, nastavljanja daljinskog monitoringa zaštitnih mjera i nuklearnog materijala u objektu i isporuke opreme, uključujući rezervne dijelove i komponente, u cilju sigurnog i bezbjednog rada centrale. U neposrednim sam konsultacijama sa Ukrajinom o utvrđivanju datuma i organiziranju programa rada za tu posjetu, koja se očekuje ubrzo.”

Ukrajina je takođe dala više informacija o šteti na analitičkim laboratorijama za monitoring zračenja na toj lokaciji, rekavši da su prostorije uništene, a analitički instrumenti ukradeni, slomljeni ili inače onesposobljeni. Pored toga, prateći Informacioni i komunikacioni centar je poharan, dio njegovih komunikacionih linija uništen, a automatski prenos podataka o monitoringu zračenja onesposobljen.

Ukrajina je već prošlog mjeseca obavijestila IAEA-u da su Centralnu analitičku laboratoriju u gradu Černobil “poharali pljačkaši” i da se ne može potvrditi sigurnost i bezbjednost laboratorijskih kalibracionih izvora zračenja niti stanje tamo uskladištenih uzoraka iz okoliša. Na osnovu tada datih informacija, IAEA je procijenila da taj incident ne predstavlja znatan radiološki rizik.

Što se tiče inače 15 operativnih reaktora na četiri lokacije, 8 ih je trenutno priključeno na strujnu mrežu, a to su dva u Nuklearnoj centrali “Zaporožje” pod ruskom kontrolom, tri u Nuklearnoj centrali “Rivne”, dva u Južnoukrajinskoj nuklearnoj centrali i jedan u Nuklearnoj centrali “Hmeljnicki”. Ostalih sedam reaktora je isključeno zbog redovnog održavanja ili se drže u rezervi.

U vezi sa zaštitnim mjerama, IAEA je izjavila da situacija ostaje nepromijenjena u odnosu na raniju. IAEA i dalje ne prima podatke putem daljinskog prenosa sa svojih sistema monitoringa instaliranih u Nuklearnoj centrali “Černobil”, ali se takvi podaci prenose u sjedište IAEA-e iz drugih nuklearnih centrala u Ukrajini.