Generalni direktor Rafael Mariano Grossi je izjavio da je Ukrajina danas obavijestila Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) da su ukrajinski specijalistički timovi uspjeli da poprave dalekovod potreban da se nastavi vanjsko snabdijevanje strujom za Nuklearnu centralu “Černobil”, četiri dana nakon što je ono bilo potpuno izgubljeno na toj lokaciji pod kontrolom Rusa.
Generalni direktor je dobio vijest od Petra Kotina, rukovodioca ukrajinskog preduzeća za nuklearnu energiju “Energoatom”, koji je rekao da su specijalisti popravili jedan od dva oštećena dalekovoda i sada će se van lokacije centrale moći isporučivati sva potrebna struja toj lokaciji, gdje su smješteni razni objekti za upravljanje radioaktivnim otpadom nakon akcidenta iz 1986. godine.
Ukrajinski regulator je odvojeno obavijestio IAEA-u da su majstori iz operatora elektroprenosa “Ukrenergo” obnovili snabdijevanje strujom 13. marta u 18.38 po srednjoevropskom vremenu. Nuklearna centrala “Černobil” nastavlja raditi na rezervnim dizel generatorima i bit će ponovo priključena na ukrajinsku strujnu mrežu ujutro, rekao je regulator.
Kao što je ranije javljeno, iskopčanost centrale s mreže prošle sedmice nije imala ključni utjecaj na esencijalne sigurnosne funkcije na lokaciji pošto je zapremina vode za hlađenje u skladištu istrošenog goriva bila dovoljna da održi odstranjivanje toplote bez snabdijevanja strujom.
“Ovo je pozitivno dešavanje pošto se Nuklearna centrala 'Černobil' morala osloniti na rezervne dizel generatore već nekoliko dana,” rekao je generalni direktor Grossi. “Međutim, ja ostajem ozbiljno zabrinut za sigurnost i bezbjednost u 'Černobilu' i drugim ukrajinskim nuklearnim objektima.”
Ukrajinski regulator je ranije danas obavijestio IAEA-u da zaposleni u centrali “Černobil” više ne obavljaju radove na popravci i održavanju opreme vezane za sigurnost, djelimično zbog svoje fizičke i psihološke iscrpljenosti nakon rada non-stop skoro tri sedmice.
Ukrajinski regulator je takođe rekao da se 211 pripadnika tehničkog osoblja i obezbjeđenja i dalje ne može rotirati iz objekta od dana prije nego što su ruske snage ušle na tu lokaciju 24. februara, takođe izražavajući zabrinutost za bezbjednosna pitanja u vezi s transportom zaposlenih van Zone isključenja uspostavljene nakon akcidenta. Regulator nema direktnu komunikaciju sa zaposlenima, ali dobija informacije od rukovodilaca koji su van te lokacije.
Generalni direktor Grossi je rekao da sve teža situacija s kojom se suočavaju zaposleni u centrali – u kombinaciji sa stalnim pitanjima komunikacije s lokacije kao i sa sada riješenim problemom snabdijevanja strujom – daju dodatnu hitnost inicijativi IAEA-e usmjerenoj na osiguravanje sigurnosti i bezbjednosti ukrajinskih nuklearnih centrala.
Generalni direktor je predložio jedan okvir koji bi omogućio IAEA-i da dostavi tehničku i drugu pomoć za siguran i bezbjedan rad svih ukrajinskih nuklearnih objekata, o čemu je razgovarao prošle sedmice s ministrima vanjskih poslova Ukrajine i Rusije Dmitrom Kulebom i Sergejom Lavrovim pojedinačno.
“Ne možemo priuštiti da izgubimo još vremena. IAEA je spremna da odmah djeluje na osnovu našeg predloženog okvira koji zahtijeva saglasnost svih strana u konfliktu prije nego što se može implementirati. Mi možemo dati pomoć ukrajinskim nuklearnim lokacijama samo kad to bude potpisano. Ja radim sve što je u mojoj moći da se to i ostvari veoma uskoro,” rekao je generalni direktor.
IAEA priprema detaljne tehničke prijedloge o svojoj pomoći na osnovu sedam nezamjenjivih stubova nuklearne sigurnosti koje je generalni direktor ranije ovog mjeseca iznio na sastanku Odbora guvernera IAEA-e.
Ti stubovi – uključujući i one o fizičkom integritetu nuklearnih objekata, zatim da zaposleni moraju biti u mogućnosti da donose odluke bez pretjeranog pritiska, o bezbjednom snabdijevanju strujom van lokacije i o pouzdanim komunikacijama s regulatorom – ugroženi su ili su dovedeni u pitanje tokom konflikta koji je počeo 24. februara.
Ukrajinsko regulatorno tijelo je takođe danas obavijestilo IAEA-u da neposredno prati situaciju u Zoni isključenja Nuklearne centrale “Černobil” prije godišnje “sezone požara” kada spontani požari često izbijaju u toj zoni koja je i dalje kontaminirana radioaktivnim materijalom iz akcidenta od kojeg će sljedećeg mjeseca biti 36 godina.
Što se tiče Nuklearne centrale “Zaporožje” koju ruske snage kontroliraju od 4. marta, regulator je rekao da se situacija sa snabdijevanjem centrale strujom nije promijenila. Ta lokacija ima četiri visokonaponska (750 kV) dalekovoda van lokacije plus jedan dodatni u pripravnosti. Dva od četiri su oštećena. Operator je obavijestio IAEA-u da potrebe centrale za strujom van lokacije mogu biti osigurane s jednim raspoloživim dalekovodom. Takođe su i dizel generatori spremni da omoguće rezervnu struju.
Ukrajina je ranije obavijestila IAEA-u da su redovni zaposleni nastavili upravljati Nuklearnom centralom “Zaporožje” i obavljati svoje svakodnevne poslove, ali da je rukovodstvo centrale pod kontrolom tamošnjeg komandanta ruskih snaga. U današnjoj ažuriranoj informaciji, regulator je rekao da su ga zaposleni na toj lokaciji informirali da je najmanje 11 predstavnika ruskog državnog preduzeća “Rosatom” prisutno tamo, bez miješanja u rad nuklearnih objekata. Generalni direktor Grossi je više puta naglašavao da je sadašnja situacija u suprotnosti s jednim od sedam nezamjenjivih stubova da zaposleni “moraju imati mogućnost da ispunjavaju svoje dužnosti na polju sigurnosti i bezbjednosti i kapacitet da donose odluke bez pretjeranog pritiska.“
Regulator je takođe prenio IAEA-i da više ne može obavljati nezavisan regulatorni nadzor nad sigurnošću Nuklearne centrale “Zaporožje”, djelimično zato što su tamošnji radni prostori regulatora oštećeni 4. marta. Ali, regulator ostaje u stalnom kontaktu s lokacijom, što je jedan od važnih elemenata sedam stubova nuklearne sigurnosti.
Što se tiče statusa operativnih ukrajinskih nuklearnih centrala, regulator je rekao da je 8 od 15 reaktora i dalje operativno, a to su dva u Nuklearnoj centrali “Zaporožje”, tri u Nuklearnoj centrali “Rivne”, jedan u Nuklearnoj centrali “Hmeljnicki” i dva u Južnoukrajinskoj nuklearnoj centrali. Nivoi zračenja ostaju normalni, a sigurnosni sistemi netaknuti, dodao je regulator.
U vezi sa zaštitnim mjerama, IAEA je izjavila da i dalje ne prima podatke koji se prenose daljinski sa njenih sistema monitoringa instaliranih u Nuklearnoj centrali “Černobil”, ali da se takvi podaci prenose u sjedište IAEA-e iz drugih nuklearnih centrala u Ukrajini.