Povjerenje i kontrola
Ravnatelj Državne regulatorne agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost Ivan Lasić rekao je u razgovoru za Fenu da je Agencija formalno osnovana Zakonom o radijacijskoj i nuklearnoj sigurnosti BiH iz 2007. godine. Međutim, Sporazumom iz 2009. godine osoblje i oprema prijašnjih ministarstava postali su dio novouspostavljene agencije, čime je omogućeno centraliziranje svih poslova vezanih za radijacijsku i nuklearnu sigurnost na državnoj razini.
Lasić dalje pojašnjava da je od svog osnutka Agencija kontinuirano radila na uspostavi regulatornog okvira koji osigurava sigurnu upotrebu izvora ionizirajućeg zračenja u BiH. Kako navodi, donesena su 24 podzakonska akta koja detaljno reguliraju ovu oblast.
Djelatnost Agencije odvija se putem uspostavljenih informacijskih sustava poput Registra izvora zračenja, autorizacija i inspekcijskih poslova, zatim Registra doza profesionalno izloženih osoba te softvera za monitoring radioaktivnosti u okolišu.
Pored toga, Agencija ima ključnu ulogu u izdavanju autorizacija ustanovama koje rade s izvorima zračenja.
- Kroz inspekcijski nadzor, koji obuhvaća prosječno 250 inspekcija godišnje, pratimo sve aktivnosti povezane s izvorima ionizirajućeg zračenja u zemlji. Zahvaljujući tome zadržana je visoka razina kontrole u industriji, zdravstvu i drugim sektorima gdje se koriste izvori ionizirajućeg zračenja. Uloga inspektora, posebno obučenih državnih službenika, od ključne je važnosti za provođenje i nadzor sigurnosnih mjera - rekao je Lasić, dodajući da Agencija svoj rad temelji na načelu zakonske dosljednosti i transparentnosti.
Naglasio je kako je njihova misija pobrinuti se da štetne posljedice ionizirajućeg zračenja na stanovništvo i okoliš budu što manje te da izvori ionizirajućeg zračenja donose veću dobit u odnosu na štetu koju uzrokuje njihova uporaba samo u mirovne svrhe.
Veliki broj međunarodnih, regionalnih i intergionalnih projekata
Od samog osnutka Agencije uspostavljena je bliska suradnja s institucijama BiH, posebice s Ministarstvom sigurnosti BiH, Ministarstvom vanjskih poslova BiH, Ministarstvom civilnih poslova BiH, Graničnom policijom BiH, Upravom za neizravno oporezivanje BiH, Institutom za mjeriteljstvo BiH, Zavodom za javno zdravstvo FBiH, Institutom za javno zdravstvo RS i brojnim drugim državnim i entitetskim institucijama.
- Sektor za autorizaciju u prosjeku godišnje obradi 400 upravnih predmeta i oko 500 ostalih predmeta i upita, dok Sektor za inspekcijske poslove obavi prosječno 250 inspekcijskih nadzora i pregleda oko 1500 izvješća tehničkih servisa. Broj zahtjeva i izvješća koje zaprima svake godine raste, a navedena statistika prikazana je u Izvješću o stanju radijacijske i nuklearne sigurnosti u BiH koje Agencija svake godine šalje Parlamentarnoj skupštini BiH - kazao je Lasić.
Pored navedenog, BiH svake godine u prosjeku realizira četiri nacionalna projekta koje ova institucija podnosi međunarodnim organizacijama i uspješno realizira.
- Prijavljuju se projekti iz različitih područja, uključujući medicinu, veterinu, industriju, okoliš i poljoprivredu. Ovi projekti donose brojne koristi BiH, a obično traju između dvije i četiri godine. Nakon njihove provedbe nastavlja se samostalan rad na daljnjim aktivnostima – pojašnjava ravnatelj.
Od 2009. godine provedeno je 27 projekata s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA), a BiH je također sudjelovala u 150 regionalnih projekata i 11 intergionalnih projekata.
- Naš je cilj dodatno osnažiti regulatornu kontrolu i prilagoditi propise međunarodnim standardima. Agencija planira jačati komunikaciju s javnošću i razvijati svijest o važnosti radijacijske i nuklearne sigurnosti - dodao je Lasić.
Međunarodna suradnja kao ključ uspjeha
Govoreći o međunarodnoj suradnji, Lasić ističe suradnju s IAEA-om čiji je član BiH postala 1995. godine, a čime su poboljšani kapaciteti u zdravstvu, veterini, industriji i okolišu.
IAEA je donirala BiH opremu poput PCR uređaja tijekom COVID-19 pandemije, gama stanica za monitoring radioaktivnosti okoliša, SPECT CT-a za napredniju dijagnostiku, kao i gama spektrometar za obrazovne ustanove. Također je unaprijeđen TLD laboratorij za osobnu dozimetriju te SSDL laboratorij za kalibraciju dozimetrijske opreme.
Lasić napominje da je BiH uz podršku IAEA-e sigurno izvezla radioaktivni izvor Kobalta (Co-60) korišten u onkologiji. Pored toga, zahvaljujući suradnji s IAEA-om i FAO-om, veterinarske službe bolje su opremljene za borbu protiv bolesti koje ugrožavaju sigurnost hrane i izvoz.
- Suradnja s IAEA-om omogućila nam je da podignemo standarde u području radijacijske sigurnosti i unaprijedimo opremljenost naših laboratorija - kazao je ravnatelj Lasić, naglašavajući kako je IAEA prepoznala Agenciju kao pouzdanog partnera u regiji.
Važno je napomenuti i značajnu suradnju s Europskom komisijom kroz projekte financirane iz Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA) u razdoblju 2015.-2024., s ciljem jačanja regulatornih kapaciteta u nuklearnoj sigurnosti.
Kako je Lasić pojasnio, time je uspostavljen Laboratorij za sekundarnu standardnu dozimetriju u Banjoj Luci, čime je domaćim korisnicima omogućena kalibracija opreme unutar zemlje. Uz to, BiH je kroz projekte ojačala kapacitete u upravljanju radioaktivnim otpadom te je licencirala skladište radioaktivnih izvora.
- EU je donirala gama-stanice i mobilne spektrometrijske stanice za sustav praćenja radioaktivnosti u okolišu, a BiH se povezala s europskom mrežom EURDEP za razmjenu radioloških podataka u stvarnom vremenu – zaključio je Lasić.
Na kraju je istaknuo da Agencija nastavlja s predanim radom na jačanju regulatorne kontrole, unapređenju sigurnosnih standarda i podizanju svijesti javnosti o važnosti radijacijske i nuklearne sigurnosti u Bosni i Hercegovini.