13.04.2011
Japanska agencija za nuklearnu i industrijsku sigurnost (NISA) objavila je danas novo rangiranje akcidenta u nuklearnoj elektrani Fukushima Daiichi prema Međunarodnoj skali nuklearnih i radioloških incidenata (INES). Prema novom rangiranju akcident u nuklearnoj elektrani Fukushima Daiichi spada u razinu sedam odnosno tretira se kao nuklearni akcident najvišeg stupnja. Razina sedam na INES skali označava oslobađanje radioaktivnog materijala sa raspostranjenim posljedicama po zdravlje ljudi i okolicu i zahtijeva primjenu planiranih i proširenih mjera.
Vezano za širenje lažnih informacija o „radioaktivnom oblaku“ i opasnostima koje vezano za nuklearnu nesreću u Japanu prijete Europi, prenosimo informaciju iz izvještaja Medjunarodne agencije za atomsku energiju da su u pojedinim djelovima Europe utvrđeni tragovi radioaktivnosti u zraku koje se povezuje s nuklearnom nesrećom u Japanu. Međutim kako se radi o vrlo niskim koncentracijama radioaktivnog joda i cezija nije moguće utvrditi povećanje brzina doza.
Mjerenja programa radiološkog nadzora okoliša koja se provode u Bosni i Hercegovini su u opsegu uobičajenih vrijednosti i ne ukazuju na povećanje koncentracije aktivnosti joda I-131 i cezija Cs-137, ni drugih radionuklida koji su pokazatelji ispuštanja iz nuklearnih postrojenja.
07.04.2011.
Tokijska elektrо-kompanija (TEPCO), operator oštećene nuklearne elektrane Fukushima Daiichi objavila je da je zaustavljeno curenje visoko kontaminirane vode iz elektrane. Stručnjaci ove kompanije trenutno provjeravaju da li postoji još neka pukotina kroz koju bi voda mogla dospjeti u ocean. Curenje vode zaustavljeno je sipanjem 1500 litara tečnog stakla, kemikalije koja pomaže stvrdnjavanju zemljišta, u šljunak ispod pukotine. Nastavljeno je i sa ispuštanjem nisko kontaminirane vode iz elektane u ocean kako bi se stvorilo dovoljno prostora za skladištenje visoko kontaminirane vode čije ispuštanje u ocean može imati fatalne posljedice.
Japanska vlada razmatra dopuštanje kratkotrajnih posjeta evakuiranoj zoni od 20 km oko oštećene elektane. Veliki broj evakuiranih stanovnika javio se s molbom da posjeti svoje domove iz kojih su evakuirani poslije nesreće u elektrani. Stručnjaci trenutno mjere radioaktivnosti u evakuiranoj zoni i ispituju mogućnosti za što sigurnije boravljenje u njoj.
Nadležne japanske agencije izrazile su bojazan za sigurnost radnika u nuklearnoj elektrani Fukushima Daiichi jer je razina zračenja izmjerena u pojedinim dijelovima veoma visoka. Prema njihovim riječima, u reaktoru 3 radijacija je toliko velika da je instrumenti koje radnici trenutno imaju ne mogu izmjeriti a u samoj zgradi ima dosta vode koja je visoko radioaktivna. Na pojedinim mjestima izvan zgrade u kojoj je reaktor 3 izmjerena je jačina doze od čak 100 mSv. Radnici nastoje ukloniti svu kontaminiranu vodu kako bi olakšali sebi rad na osposobljavanju sustava za hlađenje.
04.04.2011.
Zračenje otkriveno u povrću i goveđem mesu
Razine radioaktivnosti koje prelazi granice propisane sigurnosnim standardima Japana detektirane su u goveđem mesu iz prefakture Fukushima i povrću iz prefaktura Ibaraki, Tochigi i Chiba. Ministarstvo zdravstva objavilo je da je u srijedu u mesu krave odgajene u prefakturi Fukushima detektirano prisustvo Cezija aktivnosti 510 Bq/kg što prevazilazi granicu od 500 Bq/kg, propisanu japanskim zakonima. U gradu Hitachi u prefakturi Ibaraki detektirano je prisustvo radioaktivnog joda u špinatu aktivnosti 8300 Bq/kg što četiri puta prevazilazi propisane granice. I u drugim dijelovima prefakture Ibaraki pronađena je povećana aktivnost u špinatu i peršinu. U prefakturi Chiba pronađeni radionuklidi aktivnosti iznad propisanih granica u špinatu i peršinu dok je u prefakturi Tochigi povišena radioaktivnost pronađena u špinatu.
Japanska vlada je izvjestila da nijedna od kontaminiranih namirnica nije puštena u prodaju.
Radioaktivnost u morskoj vodi
Zračenje 4385 puta veće od vrijednosti propisanih japanskim zakonima detektirano je u morskoj vodi 330 metara južno od nuklearne elektrane Fukushima Daiichi. Tokijska električna kompanija (TEPCO) izmjerila je aktivnost od 180 Bq/m3 radioaktivnog joda-131 u morskoj vodi u srijedu poslije podne što je daleko veća vrijednosti nego ona izmjerena dan ranije.
Mjerenja od srijede potvrdila su i prisustvo cezijuma-137, čije je vrijeme poluraspada 30 godina, aktivnosti 527 puta veće od vrijednosti propisanih japanskim zakonima. Japanske vlasti zabranile su ribolov u krugu od 20 km oko elektrane.
01.04.2011.
Timovi koji rade na oštećenoj nuklearnoj elektrani Fukushima Daiichi počeće sa ubacivanjem posebne sintetičke smole u reaktor u cilju pokušaja sprečavanja širenja radioaktivnih čestica u atmosferu ili morsku vodu. Ovaj sintetički materijal je topiv u vodi i stručnjaci se nadaju da će uspjeti zadržati radioaktivne čestice. U prvoj fazi primjene materijal će biti korišten na reaktorima 4 i 6 i ukoliko se pokaže uspješnim počeće se sa njegovom primjenom na ostalim reaktorima.
Tokijska električna kompanija (TEPCO) izvijestila je da je pronađena određena količina radioaktivnog materijala u podzemnim vodama oko nuklearne elektrane Fukushima Daiichi. Kontaminirana voda pronađena je u zemljištu ispod turbinskih postrojenja pet od šest reaktora dok kod reaktora 4 nije moglo biti izvršeno ispitivanje zbog ruševina. Iz istog izvora je navedeno da je do kontaminacije podzemnih voda došlo širenjem radioaktivnih čestica kišom i vodom ubacivanom za potrebe hlađenja reaktora. Visoko kontaminirana voda pronađena je u podrumima turbinskih postrojenja reaktora i nekim drugim lokacijama. Veruje se da je ova kontaminacija nastala usljed oštećenja gorivnih šipki unutar reaktora.
Pored kontaminirane vode koja otežava rad problem predstavlja i sol koja je ostala u reaktorima poslije isparenja morske vode koja je korištena za hlađenje prethodnih dana. Predstavnik Tokijske električne kompanije (TEPCO) izvijestio je da je predložena izgradnja betonskih zidova oko reaktora kao što je to urađeno u Černobilju poslije akcidenta. Također, izvijestio je da njegova kompanija razmatra sve načine i tehnologije koje bi u ovom momentu bile od koristi zajedno sa vladama Japana, SAD i Francuske.
29.03.2011.
Potvrđeno prisustvo plutonija u okolici nuklearne elektrane Fukushima Daiichi
Japanske vlasti su, poslije uzimanja uzoraka zemljišta iz kruga nuklearne elektrane Fukushima Daiichi, potvrdile prisustvo plutonija u tragovima što je posljedica nuklearnog akcidenta. Japanska agencija za nuklearnu i industrijsku sigurnost (NISA) izvjestila je MAAE da su stručnjaci Tokijske električne kompanije (TEPCO) pronašli koncentracije plutonija u dva od pet uzoraka zemljišta.
Tragovi plutonija u zemljištu nisu rijetka pojava jer je tijekom nuklearnih proba na otvorenom došlo do širenja plutonija po cijeloj Zemlji. Međutim, izotopska kompozicija plutonija pronađena u okolici nuklearne elektrane Fukushima Daiichi ukazuje na to da je materijal došao iz reaktora. Količina pronađenog plutonija i dalje ne prevazilazi pozadinske razine koje je u proteklih 30 godina pratilo japansko Ministarstvo obrazovanja, kulture, športa, znanosti i tehnologije.
28.03.2011.
Stanje reaktora nuklearne elektrane Fukushima Daiichi
Tokijska kompanija za električnu energiju (TEPCO) započela je radove na uklanjanju kontaminirane vode koja je akumulirana u turbinskim halama nuklearne elektrane Fukushima Daiichi. Uklanjanje vode iz turbinskih hala je važan korak prije nego što se nastave radovi na potpunom uspostavljanju napajanja elektičnom energijom.
Neočekivano visoka razina kontaminacije vode u turbinskoj hali i njen izotopski sastav ukazuju na to da ona potječe iz reaktorske petlje a ne iz bazena sa isluženim gorivom.
Bez obzira na ove probleme uočava se konstantan napredak u radovima na stabilizaciji stanja objekata. Obnovljena je instrumentacija na reaktorima 1,2 i 4 i dovedeno svjetlo u kontrolne sobe reaktora 1 i 3. Do svih jedinica je dovedeno napajanje električnom energijom i u tijeku su provjere koje prethode ponovnom uključivanju sustava.
Jedan od sljedećih zadataka koji se postavljaju pred radnike elektrane je detaljna radiološka karakterizacija cijelog postrojenja nakon čega će biti donijeta odluka o narednim postupcima.
Razine zračenja
Mjerenja u zraku u krugu nuklearne elektrane Fukushima Daiichi potvrđuju opadanje aktivnosti. Očitavanja su tijekom jučerašnjeg dana bila u rasponu od 135 µSv/h do 140 µSv/h.
Spektralna analiza koja pokazuje sastav kontaminacije zraka pokazala je da su svi izotopi prisutni u zraku na razinama ispod granice za nadgledane osobe. Najveća je koncentracija joda-131 čija je specifična aktivnost 300 Bq/m3 i koji se javlja kao nestabilan i u česticama.
Mjerenja izvan kruga elektrane koja je izvršilo japansko Ministarstvo obrazovanja, kulture, športa, znanosti i tehnologije pokazala su pad vrijednosti zračenja. Najveća vrijednost izmjerena je na planinskom vijencu 30 km sjeverozapadno od elektrane i iznosila je 45 µSv/h.
U mjernoj stanici 55 km sjeverozapadno od elektrane izmereno je 5 µSv/h.
Bez ograničenja putovanja u Japan
Međunarodna agencija za atomsku eneriju, Svjetska zdravstvena organizacija, Svjetska meteorološka organizacija i Međunarodna pomorska organizacija ocijenile su 18. ožujka da se zračni i pomorski promet mogu nesmetano obavljati preko svih japanskih luka i aerodroma osim onih oštećenih tsunamijem i potresom.
Provjera putnika koji stignu iz Japana nije potrebna u ovom trenutku.
27.03.2011.
Izvješće o stanju u nuklearnoj elektrani Fukushima Daiichi
Stanje povrijeđenih radnika
Kako je prethodno priopćeno, tri radnika iz nuklearne elektrane Fukushima Daiichi su 24. ožujka izložena povišenoj razini zračenja. Kod dvojice radnika potvrđena je značajna kontaminacija kože na nogama. Japanske vlasti su potvrdile da je pregledom ovih radnika u Nacionalnom institutu za radiološku znanost u prefakturi Chiba procijenjena doza lokalnog izlaganja nogu pacijenata zračenju između 2 i 6 siverta. Radnici su na zahtev liječnika zadržani u bolnici i njihovo stanje biće praćeno narednih dana.
Napajanje reaktora električnom energijom
Svih šest jedinica su sada povezane na vanjsku mrežu napajanja električnom energijom. Razvodni paneli u jedinicama 2 i 4 su spojeni na mrežu za napajanje i trenutno se provjeravaju ostali uređaji u ovim jedinicama prije priključenja na mrežu. Dovedeno je i osvetljenje u kontrolne sobe u jedinicama 1, 2 i 3. Dio kontrolne instrumentacije u jedinicama 1, 2 i 4 je vraćen u funkciju ali se ne može znati kada će biti osposobljen za dalji rad.
Stanje reaktora
Reaktor 1
Nastavljeno je sa ubacivanjem morske vode u reaktor. Oko ponoći, 25. ožujka potvrđeno je da je viđen bijeli dim kako izlazi iz zgrade ovog reaktora. Uzorak vode uzet iz potopljenog podruma reaktorske zgrade pokazao je prisustvo joda-131, cezija-137 i cezija-134 u količinama reda onih koje su izmjerene u jedinici 3 gdje su tri radnika bila izložena povećanom zračenju 24. ožujka.
Reaktor 2
Nastavljeno je sa ubacivanjem morske vode u reaktor. Oko ponoći, 25. ožujka potvrđeno je da je viđen bijeli dim kako izlazi iz zgrade ovog reaktora. Temperatura bazena sa isluženim gorivom je porasla i stabilizirala se na 57 ºC.
Reaktor 3
Počelo se sa ubacivanjem svježe vode u reaktor. Temperatura na donjoj strani reaktora je opala na 104 ºC. Nastavljeno je sa ubacivanjem morske vode u bazen sa isluženim gorivom. Oko ponoći, 25. ožujka potvrđeno je da je viđen bijeli dim kako izlazi iz zgrade ovog reaktora. Jačina doze u ovom reaktoru porasla je na 36.1 Sv/h.
Reaktor 4
Od 22. do 25. ožujka u ovaj reaktor je dnevno ubacivano između 130 i 150 tona morske vode dnevno pomoću pumpi za beton. Morska voda je ubacivana i u bazen za odlaganje isluženog goriva. Potvrđeno je da bijeli dim i dalje izlazi iz zgrade ovog reaktora.
Reaktori 5 i 6
Ova dva reaktora su isključeni i osposobljen je sustav vanjskog napajanja električnom energijom. Temperatura vode u reaktoru 5 prema posljednjim mjerenjima iznosi 43.8 ºC a temperatura u bazenu sa isluženim gorivom 42.8 ºC. Temperatura vode u reaktoru 6 prema posljednjim mjerenjima iznosi 21.3 ºC a temperatura u bazenu sa isluženim gorivom a 30 ºC.
23.03.2011.
Pregled stanja reaktora u nuklearnoj elektrani Fukushima Daiichi
Reaktori 1 i 2
Sustavi za hlađenje ova dva reaktora su teško oštećeni i postoji osnovana sumnja da je gorivo u oba reaktora oštećeno. Radnici su 19. ožujka uspješno povezali dovod električne energije na transformator u jedinici 2 i postepeno povezuju razvodne panele u jedinici. Tehničari obavljaju provjere električnih sustava i instalacija oko reaktora.
Japanske vlasti planiraju da jedinicu 1 povežu ubrzo poslije jedinice 2. Zbog oštećenja na zgradi ove jedinice ovo može potrajati duže nego povezivanje jedinice 2 čija zgrada je pretrpjela daleko manja oštećenja.
Reaktori 3 i 4
Sustav za hlađenje reaktora 3 je teško oštećen i postoji osnovana sumnja da je došlo do oštećenja goriva u ovom reaktoru dok je nepoznato stanje bazena sa isluženim gorivom. Reaktor 4 je isključen zbog planiranog održavanja i svo gorivo iz ovog reaktora je sklonjeno u bazen za odlaganje isluženog goriva još prije potresa. Iz tog razloga ne postoji zabrinutost zbog stanja goriva u samom reaktoru ali postoji zbog stanja goriva u bazenu sa isluženim gorivom. Radnici nastavljaju sa naporima za uspostavu napajanja obje jedinice električnom energijom ali njihov uspjeh u ovom momentu nije zahvalno procjenjivati.
Reaktori 5 i 6
Oba reaktora su zbog planiranog održavanja isključena još prije potresa što je donekle smanjilo potrebu za njihovim hlađenjem. Radnici su 17. ožujka uspjeli pokrenuti jedan od dizel motora u jedinici 6, a potom 19. ožujka i drugi. Ova dva dizel generatora iskorišćeni su za napajanje sustava za hlađenje oba reaktora koji su potom sigurno isključeni. Vanjsko napajanje jedinici 5 dovedeno je 21. ožujka.
21.03.2011.
Trenutni status svih šest reaktora nuklearne elektrane Fukushima Daiichi prema izvješćima japanskih vlasti:
Reaktor 1
Voda za hlađenje prekriva oko polovice gorivnih šipki u reaktoru i japanske vlasti vjeruju da je jezgro reaktora oštećeno. Visok tlak u samom reaktoru naveo je japanske stručnjake da počnu sa ispuštanjem pare iz reaktora. Eksplozija od 12. ožujka uništila je dio reaktorske zgrade. Ništa ne ukazuje na probleme sa reaktorskim sudom i primarnim kontejmentom. Nastavlja se sa ubacivanjem morske vode u reaktor. MAAE ne raspolaže detaljnijim informacijama o statusu bazena sa isluženim gorivom. Japanske vlasti su 18. ožujka rangirale stanje na ovom reaktoru kao peti stupanj na INES skali. Sustav za mjerenje tlaka u reaktoru vraćen je u funkciju 19. ožujka.
Reaktor 2
Voda u reaktoru 2 prekriva oko polovice gorivnih šipki u reaktoru i japanske vlasti vjeruju da je došlo do oštećenja goriva. Japanske vlasti su poslije eksplozije od 15. ožujka iskazale bojazan da je došlo do oštećenja samog reaktora. Dim koji je primijećen oko reaktora prethodnih dana nije primijećen poslije 19. ožujka. Nastavlja se sa ubacivanjem morske vode u reaktor. MAAE ne raspolaže preciznim informacijama o statusu bazena sa isluženim gorivom. Zna se jedino da su 20. ožujka radnici počeli sa ubacivanjem 40 tona morske vode u bazen. Japanske vlasti su 18. ožujka rangirale stanje na ovom reaktoru kao peti stupanj na INES skali.
Reaktor 3
Voda za hlađenje prekriva oko polovice gorivnih šipki u reaktoru i japanske vlasti vjeruju da je jezgro reaktora oštećeno. Visok tlak u samom reaktoru naveo je japanske stručnjake da počnu sa ispuštanjem pare iz reaktora. Eksplozija od 14. ožujka uništila je dio reaktorske zgrade. Japanske vlasti iskazale su bojazan da je došlo do oštećenja samog reaktora. Primijećeno je da je bijeli dim koji je primijećen prethodnih dana od 19. ožujka slabijeg intenziteta. Nastavlja se sa ubacivanjem morske vode u reaktor. Dodatnu zabrinutost u jedinici 3 izaziva stanje bazena sa isluženim gorivom. Postoje indikacije da voda za hlađenje u ovom bazenu nije na potrebnoj razini i Japanske vlasti su se u cilju rješavanja ovog problema odlučile na ispuštanje vode na ovu zgradu iz helikoptera i pomoću vatrogasnih vozila. MAAE ne raspolaže podacima o temperaturi vode u bazenu. Japanske vlasti su 18. ožujka rangirale stanje na ovom reaktoru kao peti stupanj na INES skali.
Reaktor 4
Svo gorivo je uklonjeno iz reaktora 4 zbog redovitog remonta prije potresa i smješteno u bazen za isluženo gorivo. Dio vanjskog zida zgrade u kojoj se nalazi reaktor je oštećen 14. ožujka u ekspoloziji jedinice 3. Do sada su primijećena dva požara uključujući i požar u bazenu sa isluženim gorivom 15. ožujka koji se spontano ugasio. Vlasti su zabrinute po pitanju stanja bazena sa isluženim gorivom i japanska armija je počela sa ubacivanjem vode u zgradu 20. ožujka. Japanske vlasti su 18. ožujka rangirale stanje na ovom reaktoru kao četvrti stupanj na INES skali.
Reaktori 5 i 6
Oba reaktora su isključena prije potresa i u početno vrijeme nije bilo zabrinutosti o stanju reaktora. Oba reaktora su sigurno ugašena 20. ožujka i sada se nalaze u sigurnom stanju, sustav za hlađenje je pod kontrolom i stabilan a u reaktoru je snižena temperatura. Mjerenja temperature u bazenima sa isluženim gorivom u oba reaktora pokazala su povećanje temperature zbog čega su dva dizel generatora sa jedinice 6 osposobljena za napajanje sustava za hlađenje bazena sa isluženim gorivom i reaktorskih jezgara ova dva reaktora. Primjećen je znatan pad temperature u oba bazena 20.ožujka. Radnici su napravili otvore na krovovima obje zgrade u cilju sprječavanja nagomilavanja vodika za koji se pretpostavlja da je uzročnik eksplozija u drugim jedinicama.
Ponovno uspostavljanje električne mreže
Ostvaren je napredak u pokušajima uspostave napajanja nuklearne elektrane električnom energijom ali se još pouzdano ne zna kada će se uspostaviti stabilno napajanje. Vanjsko napajanje dovedeno je do pomoćnog transformatora i razvodnih tabli jedinice 2. Rad se nastavlja na dovođenju napajanja do potrebne opreme u jedinici 2.
Evakuacija
Japanske vlasti su izvjestile MAAE da je evakuacija stanovništva iz oblasti prečnika 20 km oko nuklearne elektrane Fukushima Daiichi uspješno završena. Japanske vlasti su preporučile stanovništvu u prečniku od 30 km oko nuklearne elektrane Fukushima Daiichi da ostanu u zatvorenom prostoru.
Jod
Japanske vlasti su 16. ožujka preporučile stanovništvu koje je napustilo prečnik od 20 km oko nuklearne elektrane da počne sa uzimanjem stabilnog (neradioaktivnog) joda. Pilule i sirupi za djecu mogu se dobiti u evakuacijskim centrima a preporučeno je uzimanje samo jedne doze joda u količini ovisno od starosnoj dobi.
Mjerenja radioaktivnosti
Razine zračenja u području oko nuklearne elektrane Fukushima Daiichi porasle su u odnosu na vrijeme prije potresa. Razine zračenja u Tokiju i ostalim mjestima izvan prečnika od 30 km oko nuklearne elektrane su i dalje daleko ispod granica koje bi zahtjevale bilo kakav vid zaštite. Drugim rječima nisu opasne po zdravlje ljudi. Jačine doza dostavljene od strane Ministarstva obrazovanja, kulture, športa, znanosti i tehnologije za 47 gradova sa podacima u razdoblju od 15 ožujka u 8 sati do 20 ožujka u 17 sati sa uzimanjem podataka na svakih sat vremena, nisu pokazale značajnije promjene jačine doza u odnosu na prethodno mjerene vrijednosti. U nuklearnoj elektrani Fukushima Daiichi, razine zračenja drastično su skakale tri puta od potresa ali su se stabilizirali 16. ožujka na razinu koja je, iako znatno viša od normalnih razina, i dalje u granicama koje dozvoljavaju radnicima da nastave sa radom na saniranju štete u elektrani.
Radionuklidi u hrani i vodi
MAAE je dobila informaciju od japanskog Ministarstva zdravstva, rada i socijalne politike koja se tiče prisustva Joda-131 u tri uzorka mlijeka ispitana u gradu Kawamata. Izmjerena koncentracija je iznad razine dozvoljene. Cezij-137 je pronađen u jednom uzorku ali je njegova koncentracija ispod dozvoljene razine. U prefakturi Ibaraki, Jod-131 i Cezij-137 su pronađeni u određenim vrstama povrća. Pojedini uzorci povrća imaju koncentraciju radionuklida veću od one propisane japanskim zakonima. Prema podacima Ministarstva obrazovanja, kulture, športa, znanosti i tehnologije analize joda-131 i Cezija-137 u pijaćoj vodi na 46 lokacija pokazale su da se u većini uzoraka ovi radionuklidi ne mogu detektirati. Samo je 6 od 46 uzoraka pokazalo prisustvo joda-131 a to u koncentracijama manjim od onih propisanih zakonom.
20.03.2011.
Izvješće o trenutnom stanju u nuklearnim elektranama Fukushma
Graham Andrew, specijalni savjetnik generalnog ravnatelja MAAE za znanstvena i tehnička pitanja održao je 18.ožujka 2011 konferenciju za medije i predstavnike zemalja članica o trenutnoj situaciji u Japanu po pitanju nuklearne sigurnosti. Prenosimo njegovo izlaganje:
1. Trenutna situacija
Situacija u nuklearnoj elektrani Fukushima Daiichi je slična jučerašnjoj. Napori da se uspostavi stabilno napajanje električnom energijom su nastavljeni. Očekuje se da će napajanje jedinice 2 električnom energijom biti uspostavljeno danas što će dalje moći poslužiti i za uspostavljanje napajanje u jedinici 1. U ovom momentu MAAE nema informacije o stanju pumpi za vodu i hoće li one raditi kada im se dovede napajanje. Morska voda se i dalje upumpava u reaktore 1 i 2 a pristigla su i dodatna vatrogasna vozila kao pomoć operaciji ubacivanja vode u reaktor 3. MAAE i dalje nema pouzdane informacije o razini vode i temperaturama u bazenima za isluženo gorivo u jedinicama 3 i 4. Temperature u bazenima za isluženo gorivo u jedinicama 5 i 6 su porasle prethodnih nekoliko dana ali ovo trenutno ne izaziva zabrinutost. Voda nastavlja nesmetanu cirkulaciju u reaktorima i bazenima za isluženo gorivo u obje jedinice. Jedinice 5 i 6 napajaju se iz dizel generatora a na njihovim krovovima načinjeni su otvori u cilju sprječavanja nagomilavanja i potencijalne eksplozije vodika.
2. Monitoring radijacije
Razine radijacije u većim Japanskim gradovima nisu se povećale u odnosu na jučerašnji dan. Tim za monitoring zračenja MAAE, izvršio je mjerenja na sedam različitih lokacija u Tokiju i prefakturama Kanagawa i Chiba. Doze zračenja su na ovim mjestima bile ispod doza opasnih po zdravlje ljudi. Tim je sad na putu ka gradu Aizu Vakamacu koji je 97 km udaljen od nuklearne elektrane Fukushima gdje će izvršiti dodatna mjerenja. Mjerenja koja su izvršili japanski stručnjaci na nekoliko lokacija pokazala su prisustvo radionulida Jod-131 i Cezij-137 na tlu. Ovo direktno utječe na poljoprivredu i japanske vlasti su u suradnji sa MAAE i Organizacijom za hranu i poljoprovredu (FAO) poduzele potrebne korake. O ovome je više riječi bilo u jučerašnjem priopćenju MAAE. MAAE nastavlja sa nadgledanjem stanica za monitoring zračenja u Japanu.
Što se tiče nuklearne elektrane Fukushima Daini, u njoj nije došlo do nikakvih incidenata ili oslobađanja radionuklida. Trenutno povećanje radijacije u blizini ove elektrane direktna je posljedica incidenata na elektrani Fukushima Daiichi.
04:55 CET, 16. ožujak 2011
Japanske vlasti izvjestile su IAEA da je vatra u reaktorskom postrojenju jedinice 4 nuklearne elektrane Fukushima Daiichi primjećena 15. ožujka u 20:45 UTC (21:45 CET). U 21:15 UTC (22:15 CET) istog dana vatra više nije bila vidljiva.
Kako je prethodno javljeno, 14. ožujka u 23:54 UTC (00:54 CET) došlo je do požara u jedinici 4. Požar je trajao oko dva sata i potvrđeno je da je ugašen u 02:00 UTC (03:00 CET) 15.ožujka.
Japanske su vlasti također izvjestile IAEA, 15. ožujka u 12:00 UTC (13:00 CET) da je razina vode u jedinici 5 opala na 201 cm iznad goriva. Ovo je pad od 40 cm u odnosu na mjerenje od 15. ožujka u 07:00 UTC (08:00 CET). Vlasti planiraju iskoristitit dizel generatore iz jedinice 6 koji su u funkciji u cilju snabdijevanja vodom jedinice 5.
IAEA nastavlja suradnju sa japanskim vlastima i prati daljni razvoj situacije.
23:30 CET, 15. ožujak 2011
Japanske vlasti su obavijestile IAEA da je evakuacija stanovništva iz zone promjera 20 km oko nuklearne elektrane Fukushima Daiichi uspješno završena.
Japanske vlasti su preporučile da se stanovništvo u promjeru od 30 km oko elektrane skloni u zatvorene prostorije. Tablete joda su podijeljene evakuacijskim centrima ali još nije donešena odluka o raspodjeli joda stanovništvu.
IAEA nastavlja suradnju sa japanskim vlastima i prati daljni razvoj situacije.
19:00 CET, 15. ožujak 2011
IAEA može potvrditi sljedeće informacije vezane za nuklearnu elektranu Fukushima Daiichi:
Jedinica 4 je isključena radi rutinskog, planiranog održavanja 30. Studenog 2010. Po prekidu rada svo gorivo je iz reaktora prebačeno u skladište za isluženo gorivo.
Jedinice 5 i 6 su u vrijeme zemljotresa bile isključene. Jedinica 5 je isključena od 3. siječnja 2011. Jedinica 6 je isključena od 14. kolovoza 2010. U oba reaktora se trenutno nalazi gorivo.
Radnici elektrane razmatraju uklanjanje panela iz jedinica 5 i 6 u cilju prevencije mogućeg nagomilavanja vodika. Upravo je zbog nagomilavanja vodika u jedinicama 1, 2 i 3 došlo do eksplozija prethodnih dana.
IAEA nastavlja pratiti i traži informacije o radnicima u elektrani, stanju reaktora i isluženog goriva u nuklearnoj elektrani Fukushima Daiichi.
15:30 CET, 15. ožujak 2011
Potres jačine 6,1 stupnjeva pogodio je danas u 13:31 UTC (14:31 CET) istočni dio japanskog otoka Honshu. Nuklearna elektrana Hamoaka se nalazi na oko 100 km od epicentra.
Centar za incidente i hitne situacije je sa Japanskim vlastima potvrdio da elektrana nesmetano nastavlja sa radom.
Dekomisija je izvršena nad jedinicama 1 i 2, jedinica 3 je pod inspekcijom i nije u funkciji dok jedinice 4 i 5 sigurno nastavljaju rad i poslije novog zemljotresa.
0700 CET, 14. ožujak 2011
Japanska agencija za nuklearnu i industrijsku sigurnost informirala je MAAE o novoj eksploziji koja se dogodila u jedinici 3 nuklearne elektrane Fukushima Daiichi 14. ožujka u 11:01 sati po japanskom vremenu.
U novoj eksploziji povrijeđeno je šest radnika elektrane.
Zgrada u kojoj se nalazi reaktor je eksplodirala, ali je jezgro reaktora neoštećeno. Kontrolna soba jedinice 3 je ostala u funkciji.
MAAE nastavlja suradnju sa Japanskim vlastima i prati dalji razvoj situacije.
0515 CET, 14. ožujak 2011
Temeljem izvješća koji su japanske vlasti dostavile MAAE, potvrđene su informacije o statusu jedinica 1, 2, 3 i 4 nuklearne elekrane Fukushima Daiichi.
Sve četiri jedinice su se automatski isključile 11. ožujka. Sve jedinice imaju rezervne vidove napajanja električnom energijom i razine vode u svim jedinicama su stabilne. Iako su izvršene sve pripreme još nije došlo do ispuštanja vodene pare ni jedne jedinice u cilju smanjenja tlaka u njima.
U jedinici 1, radnici elektrane su uspjeli osposobiti dio sistema za odvođenje toplote koji trenutno hladi reaktor. Ulažu se napori da se ostvari potpuno gašenje reaktora. Radnici u jedinicama 2 i 4 pokušavaju osposobiti sustave za hlađenje. Jedinica 3 je u potpunosti isključena.
Izmjerene vrijednosti doza zračenja na četiri lokacije u okolini elektrane su tijekom jučerašnjeg dana bile u granicama normale.
0130 CET, 14.ožujak 2011
Temeljem izvješća koje su japanske vlasti dostavile MAAE, potvrđene su informacije o statusu jedinica 1, 2 i 3 nuklearne elekrane Fukushima Daiichi.
Jedinica 1 se napaja prijenosnim generatorima električne energije i rad se nastavlja na uspostavljanju napajanja elektrane. Trenutno ne postoji nikakav vid napajanja elektrane elektičnom energijom preko vanjskih izvora kao ni preko dizel generatora. Morska voda i bor se ubacuju u reaktorsko postrojenje u cilju njegovog hlađenja. Reaktorska prostorija je uslijed eksplozije od 12. ožujka potpuno uništena.
Jedinica 2 se kao i jedinica 1 napaja prenosnim generatorima električne energije i nastavlja se rad na uspostavljanju napajanja elektrane. Trenutno ne postoji nikakav vid napajanja elektrane elektičnom energijom preko vanjskih izvora kao ni preko dizel generatora. Reaktor se hladi preko sustava za hlađenje reaktorske izolacije. Trenutna razina vode u reaktoru je niža od normalne ali je stabilna. Reaktorska prostorija u jedinici 2 je neoštećena.
Prilozi | |
---|---|
Priopćenje za javnost | Preuzmi |