Generalni direktor Rafael Mariano Grossi je izjavio da je Ukrajina 20. marta obavijestila Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) da je oko polovine zaposlenih u Nuklearnoj centrali “Černobil” konačno u mogućnosti da se rotira i vrati svojim domovima nakon rada od skoro četiri sedmice na ovoj lokaciji pod kontrolom Rusa.
Ukrajinski državni regulator je potvrdio da je smjena zaposlenih na lokaciji počela ujutro i da su oni koji su već otišli zamijenjeni drugim ukrajinskim zaposlenima.
Generalni direktor Grossi, koji je izrazio duboku zabrinutost za dobrobit ukrajinskih zaposlenih na lokaciji akcidenta iz 1986. godine, pozdravio je ovu vijest o djelimičnoj rotaciji zaposlenih. Rekao je da su oni obavljali svoj važan posao pod neizmjerno stresnim i umarajućim uslovima u prisustvu stranih vojnih snaga i bez propisnog odmora.
Teška situacija sa zaposlenima u ovoj centrali tokom zadnjih nekoliko sedmica dovela je u rizik jedan od sedam nezamjenjivih stubova nuklearne sigurnosti koje je generalni direktor iznio ranije ovog mjeseca i koji glasi da “Zaposleni moraju imati mogućnost da ispunjavaju svoje dužnosti na polju sigurnosti i bezbjednosti i kapacitet da donose odluke bez pretjeranog pritiska.”
Ruske snage su preuzele kontrolu nad Nuklearnom centralom “Černobil” 24. februara, ali su zaposleni Ukrajinci nastavili obavljati svakodnevne operativne poslove na toj lokaciji gdje su smješteni objekti za upravljanje radioaktivnim otpadom. Prije današnje rotacije, ista smjena zaposlenih je bila na lokaciji od dana prije nego što su ruske snage ušle u tu zonu.
“Ovo je pozitivno – iako uveliko zakašnjelo – dešavanje da su neki od zaposlenih u Nuklearnoj centrali 'Černobil' sada zamijenjeni i vratili se svojim kućama. Oni zaslužuju naše puno poštovanje i divljenje za obavljanje posla u ovim krajnje teškim okolnostima,” rekao je generalni direktor Grossi. “Oni su tamo bili predugo. Iskreno se nadam da će se i preostali zaposleni uskoro moći rotirati.”
Izazovna i neizvjesna situacija u centrali “Černobil” je istakla važnost inicijative IAEA-e usmjerene na osiguravanje sigurnosti i bezbjednosti ukrajinskih nuklearnih objekata, rekao je generalni direktor. Rekao je i da nastavlja konsultacije s ciljem usaglašavanja o okviru za davanje pomoći IAEA-e. “Sa ovim uspostavljenim okvirom, IAEA bi mogla dati efektivnu tehničku pomoć za siguran i bezbjedan rad tih objekata", rekao je.
U južnoj Ukrajini, dvije operativne reaktorske jedinice u Nuklearnoj centrali “Zaporožje” su postepeno povećavale svoju proizvodnju struje na dvije trećine svog maksimalnog kapaciteta od oko 1000 električnih megavata (MWe) po reaktoru nakon popravke dva dalekovoda prošle sedmice, jednog vanjskog i jednog na lokaciji centrale, rekao je regulator.
Ova centrala sad ima tri visokonaponska (750 kV) vanjska dalekovoda na raspolaganju, uključujući jedan u pripravnosti. Regulator je naglasio da su sigurnosni sistemi centrale potpuno funkcionalni na toj lokaciji koju kontroliraju ruske snage od 4. marta.
Što se tiče statusa četiri ukrajinske operativne nuklearne centrale, ukrajinski regulator je rekao da 8 od 15 reaktora ostaje operativno, a to su dva u Nuklearnoj centrali “Zaporožje”, tri u Nuklearnoj centrali “Rivne”, jedan u Nuklearnoj centrali “Hmeljnicki” i dva u Južnoukrajinskoj nuklearnoj centrali. Rečeno je da su u svim tim centralama nivoi zračenja u normalnom rasponu, a sigurnosni sistemi u funkciji.
U vezi sa zaštitnim mjerama, IAEA je izjavila da situacija ostaje nepromijenjena u odnosu na onu koja je objavljena ranije. IAEA i dalje ne prima podatke putem daljinskog prenosa sa svojih sistema monitoringa instaliranih u Nuklearnoj centrali “Černobil”, ali se takvi podaci prenose u sjedište IAEA-e iz drugih nuklearnih centrala u Ukrajini.
Dežurni telefon u slučaju hitne situacije