Generalni direktor Rafael Mariano Grossi je izjavio da je Ukrajina 18. marta obavijestila Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) da ukrajinski inženjeri rade na popravci jednog od tri isključena dalekovoda koji povezuju ovu najveću nuklearnu centralu u zemlji na strujnu mrežu, uz očekivanje da će to proraditi početkom sedmice poslije 20. marta.
Nuklearna centrala “Zaporožje” ima četiri visokonaponska (750 kV) vanjska dalekovoda plus jedan u pripravnosti. Dva su bila oštećena ranije, a centrala je ranije ove sedmice izgubila priključak na treći, u vezi s čim je ukrajinski regulator rekao 18. marta da se očekuje ponovno priključivanje centrale 22. marta.
Sa dva trenutno raspoloživa dalekovoda van lokacije, od kojih je jedan u pripravnosti, svi sigurnosni sistemi u centrali ostaju potpuno funkcionalni i nema sigurnosnih pitanja, naveo je regulator. Dodato je da nije poznato kada će druga dva dalekovoda van funkcije biti ponovo priključeni.
Ruske snage su 4. marta preuzele kontrolu nad centralom “Zaporožje”. Od njenih šest reaktora, dva su operativna. Te dvije reaktorske jedinice su smanjile proizvodnju struje na 500 električnih megavata (MWe) po reaktoru nakon prekida 17. marta na jednom dalekovodu na lokaciji centrale, ali su je ponovo povećale na 600 MWe nakon popravke kvara i ponovnog priključivanja kasnije, isto to veče u 21 sat, naveo je regulator.
Nuklearna centrala “Černobil” ostaje priključena na strujnu mrežu nakon što su inženjeri 14. marta obnovili snabdijevanje strujom koje nije bilo pet dana, rekao je regulator. Ruske snage su preuzele kontrolu nad ovom centralom 24. februara. Tamošnji zaposleni se ne mogu rotirati više od tri sedmice.
Iz regulatornog tijela su rekli da u Harkovu trenutno nema vanjskog snabdijevanja strujom za nuklearno-istraživački objekt koji je ranije bio oštećen granatiranjem, ali da zaposleni i dalje održavaju funkcioniranje opreme. Dodato je da nivoi zračenja ostaju u okviru nivoa prirodnog zračenja. Ovaj objekt se koristi za istraživanje i razvoj i proizvodnju radioizotopa u medicinske i industrijske svrhe. Pošto je nuklearni materijal u tom objektu u stanju ispod kritičnosti, a veoma je malo radioaktivnog materijala, IAEA-e je procijenila da prijavljena šteta i gubitak struje izvana neće imati nikakve radiološke posljedice.
Što se tiče statusa četiri ukrajinske operativne nuklearne centrale, ukrajinski regulator je rekao da 8 od 15 reaktora ostaje operativno, a to su dva u Nuklearnoj centrali “Zaporožje”, tri u Nuklearnoj centrali “Rivne”, jedan u Nuklearnoj centrali “Hmeljnicki” i dva u Južnoukrajinskoj nuklearnoj centrali. Rečeno je da su u svim tim centralama nivoi zračenja u normalnom rasponu, a sigurnosni sistemi u funkciji.
U vezi sa zaštitnim mjerama, IAEA je izjavila da situacija ostaje nepromijenjena u odnosu na onu koja je objavljena ranije ove sedmice. IAEA i dalje ne prima podatke putem daljinskog prenosa sa svojih sistema monitoringa instaliranih u Nuklearnoj centrali “Černobil”, ali se takvi podaci prenose u sjedište IAEA-e iz drugih nuklearnih centrala u Ukrajini.
Generalni direktor Grossi je rekao da nastavlja konsultacije s ciljem usaglašavanja okvira o sigurnosti i bezbjednosti ukrajinskih nuklearnih objekta. “Sa ovim uspostavljenim okvirom, IAEA bi mogla dati efektivnu tehničku pomoć u cilju sigurnog i bezbjednog rada tih objekata,” rekao je.
Dežurni telefon u slučaju hitne situacije