Generalni direktor Rafael Mariano Grossi je izjavio da je Ukrajina 17. marta obavijestila Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) da su svi sigurnosni sistemi u najvećoj nuklearnoj centrali u zemlji ostali potpuno funkcionalni dan nakon što je na toj lokaciji izgubljen priključak na treći vanjski dalekovod koji povezuje centralu sa državnom strujnom mrežom.
Iz ukrajinskog regulatornog tijela su dodali da dva dalekovoda van lokacije, od kojih je jedan u pripravnosti, ostaju na raspolaganju Nuklearnoj centrali “Zaporožje”, pa nema sigurnosnih pitanja.
Centrala ima četiri visokonaponska (750 kV) vanjska dalekovoda plus jedan u pripravnosti. Dva su bila oštećena ranije. Ukrajinski regulator je rekao da nije jasan uzrok prekida napajanja s treće linije 16. marta, ali da dva preostala dalekovoda osiguravaju siguran rad centrale. Kao i u drugim nuklearnim centralama u Ukrajini i drugim dijelovima svijeta, i ova centrala ima rezervne dizel generatore za slučaj potrebe.
Ruske snage su 4. marta preuzele kontrolu nad centralom “Zaporožje”. Od njenih šest reaktora, dva su trenutno operativna. Regulator je 17. marta kasnije rekao da je smanjena proizvodnja struje na 500 električnih megavata (Mwe) po reaktoru – što je oko polovine njihovog maksimalnog kapaciteta – nakon prekida na jednom dalekovodu na lokaciji centrale koji će biti riješen radi planiranog ponovnog priključivanja 17. marta u 21 sat. Regulator nije rekao šta je uzrok prekida u internom dovodu struje na lokaciji.
Regulator je izjavio da su zvaničnici ruskog državnog preduzeća za nuklearnu energiju “Rosatom” i dalje prisutni na lokaciji ove centrale u južnoj Ukrajini, ali da visokokvalificirano ukrajinsko osoblje nastavlja upravljati centralom. Regulator je dodao da Ukrajina nije zatražila nikakvu savjetodavnu, tehničku ili drugu podršku iz Ruske Federacije.
U sjevernoj Ukrajini, Nuklearna centrala “Černobil” ostaje povezana na državnu strujnu mrežu tri dana nakon što su inženjeri uspjeli obnoviti redovno snabdijevanje strujom ove lokacije pod ruskom kontrolom, rekao je regulator. Na ovoj lokaciji akcidenta iz 1986. godine je svo vanjsko snabdijevanje strujom izgubljeno 9. marta, pa se pribjeglo dizel gorivu radi rezervne struje. Ukrajinski specijalisti su nekoliko dana kasnije popravili jedan od dva oštećena dalekovoda, pa se 14. marta nastavilo vanjsko snabdijevanje strujom.
Ruske snage su preuzele kontrolu nad Nuklearnom centralom “Černobil” 24. februara. Zaposleni Ukrajinci su nastavili obavljati svakodnevne operativne poslove na toj lokaciji gdje su smješteni razni objekti za upravljanje radioaktivnim otpadom. Ne mogu se rotirati više od tri sedmice.
Što se tiče statusa četiri ukrajinske operativne nuklearne centrale, regulator je rekao da 8 od 15 reaktora ostaje operativno, a to su dva u Nuklearnoj centrali “Zaporožje”, tri u Nuklearnoj centrali “Rivne”, jedan u Nuklearnoj centrali “Hmeljnicki” i dva u Južnoukrajinskoj nuklearnoj centrali. Rečeno je da su nivoi zračenja u normalnom rasponu u svim centralama.
U vezi sa zaštitnim mjerama, IAEA je izjavila da situacija ostaje nepromijenjena u odnosu na onu koja je objavljena ranije ove sedmice. IAEA i dalje ne prima podatke putem daljinskog prenosa sa svojih sistema monitoringa instaliranih u Nuklearnoj centrali “Černobil”, ali se takvi podaci prenose u sjedište IAEA-e iz drugih nuklearnih centrala u Ukrajini.
Generalni direktor Grossi je rekao da nastavlja konsultacije s ciljem usaglašavanja okvira o sigurnosti i bezbjednosti ukrajinskih nuklearnih objekta. “Sa ovim uspostavljenim okvirom, IAEA bi mogla dati efektivnu tehničku pomoć u cilju sigurnog i bezbjednog rada tih objekata,” rekao je.
Dežurni telefon u slučaju hitne situacije