Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) i Mađarska će sutra provesti dvodnevnu vježbu, koja uključuje 82 zemlje članice IAEA i 10 međunarodnih organizacija, kako bi izvršili globalno testiranje odgovora u slučaju nuklearne nesreće simulirane u nuklearnoj elektrani Paks u Mađarskoj. U okviru vježbe od 21.-22.06.2017. godine IAEA će izvršiti procjenu uniformiranosti poduzetih aktivnosti od strane zemalja učesnica u svrhu identificiranja dobre prakse i područja koja zahtjevaju poboljšanja.
Vježbe ovakvog obima se provode svakih tri do pet godina kako bi se testirali aražmani o ispunjavanju obaveza prema Konvenciji o ranom obavještavanju u slučaju nuklearne nesreće i Konvenciji o pružanju pomoći u slučaju nuklearne nesreće ili radiološke opasnosti. Bazirano na nacionalnoj vježbi koja se održava u zemlji članici IAEA (Mađarska), vježba nivoa 3 (ConvEx-3) koja se provodi u drugim državama članicama IAEA je dizajnirana da se mogu procjeniti aranžmani i sposobnosti za slučaj nuklearnog ili radiološkog vanrednog događaja, bez obzira na uzrok.
Bosna i Hercegovina, će takođe kao članica IAEA i potpisnica gore navednih konvencija zajedno sa ostalim članicama i međunardonim organizacijama, učestvovati i testirati plan i procedure u slučaju vanrednog događaja iz oblasti jonizirajućeg zračenja, uključujući međunarodne ugovore i bilateralne sporazume.
Ujedno, posebni cilj vježbe je procijeniti učinkovitost sistema pripravnosti i odgovora u slučaju vanrednog događaja, uključujući komunikaciju s Mađarskom, drugim zemljama članicama, medijima i javnošću, aranžmane za procjenu posljedica i prognozu razvoja vanrednog događaja i pružanja međunarodne pomoći.
Scenarij vježbe je izradila Nuklearna elektrana Paks i Mađagarska agecija za atomsku energiju. Međunarodnu dimenziju vježbe koordinira Međuresorni odbor za radiološke i nuklearne vanredne događaje (IACRNE), koji se sastoji od 18 međunarodnih organizacija.
Za sve dodatne informacije može se obratiti putem elektronske pošte na adresu info@darns.gov.ba