Generalni direktor Rafael Mariano Grossi je 8. aprila izjavio da Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) priprema sveobuhvatne pakete pomoći i završava logističke pripreme za nekoliko misija iz oblasti nuklearne sigurnosti i bezbjednosti i zaštitnih mjera u Ukrajinu narednih sedmica.
Naglašavajući hitnu potrebu da se isporuči tehnička podrška u cilju smanjenja rizika od nuklearnog akcidenta tokom sukoba, generalni direktor je rekao da sa Ukrajinom obavlja konsultacije i koordinaciju po pitanju i specifičnog sadržaja pomoći IAEA-e njenim nuklearnim objektima i vremenskog rasporeda ekspertnih misija čiji se početak očekuje kasnije ovog mjeseca.
Generalni direktor je dodao da će IAEA biti “jedinstvena kontakt tačka” za takvu međunarodnu tehničku pomoć Ukrajini, što je predmet razgovora sa mnogim zemljama koje su izrazile interes da podrže nastojanja IAEA-e na pomoći da se osiguraju sigurnost i bezbjednost ukrajinskih nuklearnih objekata. IAEA će takođe poslati inspektore da obave aktivnosti zaštitnih mjera u Ukrajini u skladu sa svojim mandatom u oblasti zabrane širenja nuklearnog oružja.
Kao signal snažne podrške, Direktorska grupa G7 za zabranu širenja nuklearnog oružja – koju čine Kanada, Francuska, Njemačka, Italija, Japan, Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države – objavila je izjavu u četvrtak kojom pozdravlja “nastojanja generalnog direktora Grossija kao veliki doprinos nuklearnoj sigurnosti i bezbjednosti u Ukrajini”. Grupa je naglasila “punu i kontinuiranu podršku IAEA-i”.
“IAEA je dala određenu konkretnu pomoć u obliku opreme za monitoring zračenja tokom moje posjete Južnoukrajinskoj nuklearnoj centrali prošle sedmice, ali potrebno je mnogo više. Spremni smo da transportujemo rezervne dijelove i komponente u Ukrajinu i damo stručne procjene i savjete i na lokaciji centrala i van njih. Narednih sedmica ćemo naše aktivnosti pomoći ubaciti u mnogo veću brzinu,” rekao je generalni direktor. “Da bismo to mogli uraditi, takođe ćemo se oslanjati na kontinuiranu podršku naših partnera.”
Generalni direktor Grossi je naveo da je prioritet IAEA-e slanje osoblja stručnog za nuklearnu sigurnost i bezbjednost i zaštitne mjere u Nuklearnu centralu “Černobil” što je prije moguće. Oni bi obavili radiološku procjenu, isporučili opremu vezanu za sigurnost i obnovili online sistem monitoringa nuklearnog materijala na toj lokaciji, koju su ruske snage kontrolirale pet sedmica prije svog povlačenja 31. marta.
Ukrajina je 8. aprila odvojeno obavijestila IAEA-u da nije bilo drugih dešavanja u vezi s nuklearnom sigurnošću i bezbjednošću u zadnja 24 sata.
Što se tiče inače 15 operativnih reaktora na četiri lokacije, 8 ih je trenutno priključeno na strujnu mrežu, a to su dva u Nuklearnoj centrali “Zaporožje” pod ruskom kontrolom, tri u Nuklearnoj centrali “Rivne”, dva u Južnoukrajinskoj nuklearnoj centrali i jedan u Nuklearnoj centrali “Hmeljnicki”. Ostalih sedam reaktora je isključeno zbog redovnog održavanja ili se drže u rezervi.
U vezi sa zaštitnim mjerama, IAEA je izjavila da situacija ostaje nepromijenjena u odnosu na raniju. IAEA i dalje ne prima podatke putem daljinskog prenosa sa svojih sistema monitoringa instaliranih u Nuklearnoj centrali “Černobil”, ali se takvi podaci prenose u sjedište IAEA-e iz drugih nuklearnih centrala u Ukrajini.
Dežurni telefon u slučaju hitne situacije