Генерални директор Рафаел Маријано Гроси је изјавио да је Украјина 27. марта обавијестила Међународну агенцију за атомску енергију (ИАЕА) да и даље не зна када би могло доћи до сљедеће ротације запослених у Нуклеарној централи “Чернобил”, скоро седам дана након задње смјене техничког особља.
Задња ротација запослених је била 20–21. марта, кад је нова смјена техничког особља стигла из оближњег града Славутич да замијени колеге које су радиле у централи откако је руска војска преузела контролу над том локацијом 24. фебруара.
Генерални директор је нагласио своју забринутост због тешких услова рада на тој локацији акцидента из 1986. године. Рекао је да ИАЕА наставља да прати ситуацију након медијских извјештаја о активностима руских војних снага у и око Славутича, гдје живи много запослених у централи, због утицаја који би то могло да има на њихову могућност одласка и доласка с посла.
Украјина је 26. марта навече обавијестила ИАЕА-у да се сјевероисточно, у Харкову, један нуклеарно-истраживачки објекат поново нашао под ватром, али да још није могуће процијенити штету. Тај објекат, који је и раније био погођен, користи се за истраживање и развој и производњу радиоизотопа у медицинске и индустријске сврхе. Тамошњи нуклеарни материјал је у стању испод критичности, а количине радиоактивног материјала су мале.
Регулатор је навео да је 8 од 15 реактора на четири локације и даље оперативно, а то су два у Нуклеарној централи “Запорожје”, три у Нуклеарној централи “Ривне”, један у Нуклеарној централи “Хмељницки” и два у Јужноукрајинској нуклеарној централи. Остали реактори су искључени због редовног одржавања, додао је регулатор.
У вези са заштитним мјерама, ИАЕА је изјавила да ситуација остаје непромијењена у односу на ранију. ИАЕА и даље не прима податке путем даљинског преноса са својих система мониторинга инсталираних у Нуклеарној централи “Чернобил”, али се такви подаци преносе у сједиште ИАЕА-е из других нуклеарних централа у Украјини.