Генерални директор Рафаел Маријано Гроси је изјавио 23. марта да је Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) спремна да пошаље експерте и опрему у Украјину ради помоћи у осигурању сигурности и безбједности њених нуклеарних објеката и спречавања ризика од тежег акцидента који би могао да буде пријетња и за људе и за животну средину.
У видео-изјави, генерални директор је рекао да остаје озбиљно забринут због ситуације и поново је нагласио хитну потребу да се потпише неки договорени оквир којим би се омогућило ИАЕА-и да пружи техничку помоћ у циљу сигурног и безбједног рада украјинских нуклеарних објеката, што укључује 15 реактора, као и локацију Нуклеарне централе “Чернобил”.
“Лично сам изразио своју спремност да одмах одем у Украјину да закључим такав споразум, који би укључивао мјере знатне подршке и помоћи, укључујући и присуство експерата ИАЕА-е на локацијама различитих објеката у Украјини, као и испоруку кључне сигурносне опреме,” рекао је генерални директор Гроси.
Међутим, рекао је да “нам позитиван исход и даље измиче” након интензивних консултација током сад већ много дана, додајући да “потреба да се спријечи нуклеарни акцидент постаје све хитнија са сваким даном који пролази.”
“Желио бих се захвалити Секретаријату Уједињених нација и многим владама које су са највиших нивоа изразиле подршку за моју иницијативу и настојања ИАЕА-е,” рекао је генерални директор. ИАЕА “је спремна и способна да одмах распореди и пружи суштинску помоћ у циљу осигурања нуклеарне сигурности и безбједности у Украјини.”
Додао је: “Надам се да ћу моћи потписати договорени оквир без даљег одгађања. Не можемо приуштити да изгубимо још времена. Требамо дјеловати сада.”
Украјинско регулаторно тијело је раније у току 23. марта обавијестило ИАЕА-у да ватрогасци покушавају да угасе шумске пожаре близу Нуклеарне централе “Чернобил”, што је зона у којој су и ранијих година избијали такви пожари. Ватрогасна бригада из града Чернобила је угасила четири пожара, али има их још. Локална ватрогасна станица тренутно нема струје, рекао је регулатор. Додао је да се станица у међувремену за струју ослања на дизел генераторе за које треба гориво. Локација централе, гдје су смјештени објекти за управљање радиоактивним отпадом, и даље има спољни довод струје на располагању.
Регулатор је прошле седмице обавијестио ИАЕА-у да непосредно прати ситуацију у Зони искључења Нуклеарне централе “Чернобил” прије годишње “сезоне пожара” када спонтани пожари често избијају у тој области која је још контаминирана радиоактивним материјалом из акцидента од којег ће сљедећег мјесеца бити 36 година. Руске снаге су преузеле контролу над том локацијом 24. фебруара.
У ажурираној информацији од 23. марта, регулатор је навео да су у Зони искључења регистровани “појединачни пожари”. Регулатор је рекао да се у тој зони тренутно не обављају мјерења зрачења. Речено је и да је незнатно повећање концентрације цезијума у ваздуху детектовано у Кијеву и на двије локације нуклеарних централа западно од Чернобила, али је регулатор рекао ИАЕА-и да то не представља разлог за знатну раднолошку забринутост. ИАЕА се и даље ангажује с регулатором ради добијања даљих информација о ситуацији с пожарима.
За 15 реактора у Украјини, смјештених на 4 локације, регулатор је рекао да је 8 оперативно, а то су два у Нуклеарној централи “Запорожје” под руском контролом, три у Нуклеарној централи “Ривне”, један у Нуклеарној централи “Хмељницки” и два у Јужноукрајинској нуклеарној централи. Запослени у тим централама се ротирају по осмосатним смјенама, укључујући и централу “Запорожје”.
У вези са заштитним мјерама, ИАЕА је изјавила да ситуација остаје непромијењена у односу на ранију. ИАЕА и даље не прима податке путем даљинског преноса са својих система мониторинга инсталираних у Нуклеарној централи “Чернобил”, али се такви подаци преносе у сједиште ИАЕА-е из других нуклеарних централа у Украјини.