Генерални директор Рафаел Маријано Гроси је изјавио да је Украјина 20. марта обавијестила Међународну агенцију за атомску енергију (ИАЕА) да је око половине запослених у Нуклеарној централи “Чернобил” коначно у могућности да се ротира и врати својим домовима након рада од скоро четири седмице на овој локацији под контролом Руса.
Украјински државни регулатор је потврдио да је смјена запослених на локацији почела ујутро и да су они који су већ отишли замијењени другим украјинским запосленима.
Генерални директор Гроси, који је изразио дубоку забринутост за добробит украјинских запослених на локацији акцидента из 1986. године, поздравио је ову вијест о дјелимичној ротацији запослених. Рекао је да су они обављали свој важан посао под неизмјерно стресним и умарајућим условима у присуству страних војних снага и без прописног одмора.
Тешка ситуација са запосленима у овој централи током задњих неколико седмица довела је у ризик један од седам незамјењивих стубова нуклеарне сигурности које је генерални директор изнио раније овог мјесеца и који гласи да “Запослени морају имати могућност да испуњавају своје дужности на пољу сигурности и безбједности и капацитет да доносе одлуке без претјераног притиска.”
Руске снаге су преузеле контролу над Нуклеарном централом “Чернобил” 24. фебруара, али су запослени Украјинци наставили да обављају свакодневне оперативне послове на тој локацији гдје су смјештени објекти за управљање радиоактивним отпадом. Прије данашње ротације, иста смјена запослених је била на локацији од дана прије него што су руске снаге ушле у ту зону.
“Ово је позитивно – иако увелико закашњело – дешавање да су неки од запослених у Нуклеарној централи 'Чернобил' сада замијењени и вратили се својим кућама. Они заслужују наше пуно поштовање и дивљење за обављање посла у овим крајње тешким околностима,” рекао је генерални директор Гроси. “Они су тамо били предуго. Искрено се надам да ће се и преостали запослени ускоро моћи ротирати.”
Изазовна и неизвјесна ситуација у централи “Чернобил” је истакла важност иницијативе ИАЕА-е усмјерене на осигуравање сигурности и безбједности украјинских нуклеарних објеката, рекао је генерални директор. Рекао је и да наставља консултације с циљем усаглашавања о оквиру за давање помоћи ИАЕА-е. “Са овим успостављеним оквиром, ИАЕА би могла дати ефективну техничку помоћ за сигуран и безбједан рад тих објеката", рекао је.
У јужној Украјини, двије оперативне реакторске јединице у Нуклеарној централи “Запорожје” су постепено повећавале своју производњу струје на двије трећине свог максималног капацитета од око 1000 електричних мегавата (MWe) по реактору након поправке два далековода прошле седмице, једног спољног и једног на локацији централе, рекао је регулатор.
Ова централа сад има три високонапонска (750 kV) спољна далековода на располагању, укључујући један у приправности. Регулатор је нагласио да су сигурносни системи централе потпуно функционални на тој локацији коју контролишу руске снаге од 4. марта.
Што се тиче статуса четири украјинске оперативне нуклеарне централе, украјински регулатор је рекао да 8 од 15 реактора остаје оперативно, а то су два у Нуклеарној централи “Запорожје”, три у Нуклеарној централи “Ривне”, један у Нуклеарној централи “Хмељницки” и два у Јужноукрајинској нуклеарној централи. Речено је да су у свим тим централама нивои зрачења у нормалном распону, а сигурносни системи у функцији.
У вези са заштитним мјерама, ИАЕА је изјавила да ситуација остаје непромијењена у односу на ону која је објављена раније. ИАЕА и даље не прима податке путем даљинског преноса са својих система мониторинга инсталираних у Нуклеарној централи “Чернобил”, али се такви подаци преносе у сједиште ИАЕА-е из других нуклеарних централа у Украјини.