Државна регулаторна агенција за радијациону и нуклеарну безбједност Босне и Херцеговине

Ажурирана информација 25 – Изјава генералног директора ИАЕА-е о ситуацији у Украјини

Генерални директор Рафаел Маријано Гроси је изјавио да је Украјина 18. марта обавијестила Међународну агенцију за атомску енергију (ИАЕА) да украјински инжењери раде на поправци једног од три искључена далековода који повезују ову највећу нуклеарну централу у земљи на струјну мрежу, уз очекивање да ће то прорадити почетком седмице послије 20. марта.

Нуклеарна централа “Запорожје” има четири високонапонска (750 kV) спољна далековода плус један у приправности. Два су била оштећена раније, а централа је раније ове седмице изгубила прикључак на трећи, у вези с чим је украјински регулатор рекао 18. марта да се очекује поновно прикључивање централе 22. марта.

Са два тренутно расположива далековода ван локације, од којих је један у приправности, сви сигурносни системи у централи остају потпуно функционални и нема сигурносних питања, навео је регулатор. Додато је да није познато када ће друга два далековода ван функције бити поново прикључени.

Руске снаге су 4. марта преузеле контролу над централом “Запорожје”. Од њених шест реактора, два су оперативна. Те двије реакторске јединице су смањиле производњу струје на 500 електричних мегавата (MWe) по реактору након прекида 17. марта на једном далеководу на локацији централе, али су је поново повећале на 600 МWе након поправке квара и поновног прикључивања касније, исто то вече у 21 сат, навео је регулатор.

Нуклеарна централа “Чернобил” остаје прикључена на струјну мрежу након што су инжењери 14. марта обновили снабдијевање струјом које није било пет дана, рекао је регулатор. Руске снаге су преузеле контролу над овом централом 24. фебруара. Тамошњи запослени се не могу ротирати више од три седмице.

Из регулаторног тијела су рекли да у Харкову тренутно нема спољног снабдијевања струјом за нуклеарно-истраживачки објекат који је раније био оштећен гранатирањем, али да запослени и даље одржавају функционисање опреме. Додато је да нивои зрачења остају у оквиру нивоа природног зрачења. Овај објекат се користи за истраживање и развој и производњу радиоизотопа у медицинске и индустријске сврхе. Пошто је нуклеарни материјал у том објекту у стању испод критичности, а веома је мало радиоактивног материјала, ИАЕА-е је процијенила да пријављена штета и губитак струје споља неће имати никакве радиолошке посљедице.

Што се тиче статуса четири украјинске оперативне нуклеарне централе, украјински регулатор је рекао да 8 од 15 реактора остаје оперативно, а то су два у Нуклеарној централи “Запорожје”, три у Нуклеарној централи “Ривне”, један у Нуклеарној централи “Хмељницки” и два у Јужноукрајинској нуклеарној централи. Речено је да су у свим тим централама нивои зрачења у нормалном распону, а сигурносни системи у функцији.

У вези са заштитним мјерама, ИАЕА је изјавила да ситуација остаје непромијењена у односу на ону која је објављена раније ове седмице. ИАЕА и даље не прима податке путем даљинског преноса са својих система мониторинга инсталираних у Нуклеарној централи “Чернобил”, али се такви подаци преносе у сједиште ИАЕА-е из других нуклеарних централа у Украјини.

Генерални директор Гроси је рекао да наставља консултације с циљем усаглашавања оквира о сигурности и безбједности украјинских нуклеарних објекта. “Са овим успостављеним оквиром, ИАЕА би могла дати ефективну техничку помоћ у циљу сигурног и безбједног рада тих објеката,” рекао је.