Државна регулаторна агенција за радијациону и нуклеарну безбједност Босне и Херцеговине

Ажурирана информација 22 – Изјава генералног директора ИАЕА-е о ситуацији у Украјини

Генерални директор Рафаел Маријано Гроси је изјавио да је Украјина данас обавијестила Међународну агенцију за атомску енергију (ИАЕА) да је Нуклеарна централа “Чернобил” поново прикључена на државну струјну мрежу и више се не ослања на струју из дизел генератора за ванредне ситуације.

На овој локацији акцидента из 1986. године је сво спољно снабдијевање струјом изгубљено 9. марта, па се присилно прибјегло дизел гориву ради резервне струје. Украјински специјалистички тимови су током викенда успјели да поправе један од два оштећена далековода који повезују централу са струјном мрежом.

Данас су из украјинског регулаторног тијела рекли да од 14. марта, у 16.45, овај далековод сада даје сву потребну струју централи, а дизел генератори су искључени. Далековод такође даје струју и оближњем граду Славутичу. Регулатор је додао да остаје нејасно да ли ће бити могуће поправити други високонапонски далековод.

Руске снаге су преузеле контролу над Нуклеарном централом “Чернобил” 24. фебруара, али су запослени Украјинци наставили да обављају свакодневне оперативне послове на тој локацији гдје су смјештени разни објекти за управљање радиоактивним отпадом.

На тој локацији је 211 припадника техничког особља и обезбјеђења који се не могу ротирати од дана прије него што су руске снаге ушле у ту зону, у суштини живећи тамо претходне три седмице. Генерални директор Гроси је рекао да они раде “под огромним стресом без потребног одмора”. Регулатор је изјавио да нема информација о томе да ли ће и када бити могућа промјена смјене.

Усто, регулатор је први пут данас рекао да су информације које добија у вези с централом “Чернобил” “контролисане од стране руских војних снага” и да зато није “увијек могао дати детаљне одговоре на сва” питања ИАЕА-е. То такође важи и за централу “Запорожје”, коју руске снаге контролишу од 4. марта.

Генерални директор Гроси је више пута изразио дубоку забринутост због тешкоћа с којима се суочавају запослени у нуклеарним централама, наводећи да то угрожава један од седам незамјењивих стубова нуклеарне сигурности које је он изнио раније овог мјесеца и који гласи да “Запослени морају имати могућност да испуњавају своје дужности на пољу сигурности и безбједности и капацитет да доносе одлуке без претјераног притиска.”

Изазовна ситуација са запосленима, заједно са сада ријешеним нестанцима струје у централи “Чернобил” и питањима комуникације задњих седмица, наглашава хитност усаглашавања и имплементације иницијативе ИАЕА-е усмјерене на осигурање сигурности и безбједности украјинских нуклеарних објеката, рекао је генерални директор.

Регулаторно тијело је изјавило да су запослени у Нуклеарној централи “Запорожје” потврдили извјештаје да руска војска уништава неексплодирану муницију заосталу на тој локацији након догађаја од 4. марта. Додато је да запослени нису били обавијештени унапријед. Регулатор је ранијих дана обавијестио ИАЕА-у о текућем раду на откривању и уклањању неексплодиране муниције пронађене у оштећеном центру за обуку и другдје у централи.

Из регулаторног тијела су рекли да је сјевероисточно, у Харкову, гранатирање у тој зони присилило запослене у новом нуклеарно-истраживачком објекту да привремено напусте тај објекат који је раније био погођен, додајући да су се они касније вратили и обновили снабдијевање сигурносних система струјом. Овај објекат се користи за истраживање и развој и производњу радиоизотопа у медицинске и индустријске сврхе. Пошто је нуклеарни материјал у том објекту у стању испод критичности, а веома је мало радиоактивног материјала, ИАЕА-е је процијенила да пријављена штета неће имати никакве радиолошке посљедице.

Што се тиче статуса четири украјинске оперативне нуклеарне централе, регулатор је рекао да 8 од 15 реактора остаје оперативно, а то су два у Нуклеарној централи “Запорожје”, три у Нуклеарној централи “Ривне”, један у Нуклеарној централи “Хмељницки” и два у Јужноукрајинској нуклеарној централи. Додао је да су нивои зрачења у нормалном распону у свим централама.

У вези са заштитним мјерама, ИАЕА је изјавила да ситуација остаје непромијењена у односу на ону која је објављена раније ове седмице. ИАЕА и даље не прима податке путем даљинског преноса са својих система мониторинга инсталираних у Нуклеарној централи “Чернобил”, али се такви подаци преносе у сједиште ИАЕА-е из других нуклеарних централа у Украјини.