Генерални директор Рафаел Маријано Гроси је изјавио да је Украјина 10. априла обавијестила Међународну агенцију за атомску енергију (ИАЕА) да је обавила прву ротацију запослених у Нуклеарној централи “Чернобил” у три седмице и тек другу од краја фебруара када су руске снаге заузеле ту локацију.
Генерални директор је поздравио ову вијест као веома потребан позитиван корак за добробит запослених у централи и њихових породица, који су живјели и радили у крајње стресним и тешким околностима током сукоба. Промјена запослених у смјени је такође важна за сигуран и безбједан рад централе “Чернобил”, коју је руска војска контролисала пет седмица до повлачења 31. марта, рекао је.
Током оружаног сукоба, генерални директор Гроси је често наглашавао неопходност да запослени у нуклеарним централама имају могућност извршавања својих дужности без претјераног притиска и враћања својим домовима да се одморе, нешто што је многим запосленима у централи “Чернобил” било ускраћено прошлих мјесец и по дана. Претходна смјена запослених је била 20–21. марта, прва након што су руске снаге ушле у централу 24. фебруара.
Међутим, чињеница да су они који су учествовали у суботњој ротацији запослених морали бити превезени на локацију, односно са ње бродом преко ријеке Припјат – што је јавно објавио државни оператор “Енергоатом” – нагласила је то да ситуација у централи и Зони искључења око ње остаје далеко од нормалне, рекао је генерални директор.
Из “Енергоатома” су навели да је ријечни превоз тренутно био једини начин за људе који живе у Славутичу ван Зоне искључења да дођу у централу, гдје су након акцидента 1986. године смјештени објекти за управљање радиоактивним отпадом.
“Иако је веома позитивно да украјинске власти постепено обнављају регулаторну контролу над локацијом 'Чернобила', јасно је да остаје много посла да се објекти врате у нормално стање,” рекао је генерални директор. “Чим буде могуће, ја ћу предводити мисију ИАЕА-е у 'Чернобил' ради обављања радиолошке процјене, настављања даљинског мониторинга заштитних мјера и нуклеарног материјала у објекту и испоруке опреме, укључујући резервне дијелове и компоненте, у циљу сигурног и безбједног рада централе. У непосредним сам консултацијама са Украјином о утврђивању датума и организовању програма рада за ту посјету, која се очекује убрзо.”
Украјина је такође дала више информација о штети на аналитичким лабораторијама за мониторинг зрачења на тој локацији, рекавши да су просторије уништене, а аналитички инструменти украдени, сломљени или иначе онеспособљени. Поред тога, пратећи Информациони и комуникациони центар је похаран, дио његових комуникационих линија уништен, а аутоматски пренос података о мониторингу зрачења онеспособљен.
Украјина је већ прошлог мјесеца обавијестила ИАЕА-у да су Централну аналитичку лабораторију у граду Чернобил “похарали пљачкаши” и да се не може потврдити сигурност и безбједност лабораторијских калибрационих извора зрачења нити стање тамо ускладиштених узорака из околиша. На основу тада датих информација, ИАЕА је процијенила да тај инцидент не представља знатан радиолошки ризик.
Што се тиче иначе 15 оперативних реактора на четири локације, 8 их је тренутно прикључено на струјну мрежу, а то су два у Нуклеарној централи “Запорожје” под руском контролом, три у Нуклеарној централи “Ривне”, два у Јужноукрајинској нуклеарној централи и један у Нуклеарној централи “Хмељницки”. Осталих седам реактора је искључено због редовног одржавања или се држе у резерви.
У вези са заштитним мјерама, ИАЕА је изјавила да ситуација остаје непромијењена у односу на ранију. ИАЕА и даље не прима податке путем даљинског преноса са својих система мониторинга инсталираних у Нуклеарној централи “Чернобил”, али се такви подаци преносе у сједиште ИАЕА-е из других нуклеарних централа у Украјини.