Државна регулаторна агенција за радијациону и нуклеарну безбједност Босне и Херцеговине

Ажурирана информација 45 – Изјава генералног директора ИАЕА-е о ситуацији у Украјини

Генерални директор Рафаел Маријано Гроси је изјавио да Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) зна за недавни снимак дроном за који се наводи да показује ровове које су направиле руске трупе у контаминираној зони близу Нуклеарне централе “Чернобил” и спремна је да посјети то мјесто чим буде могуће процијенити ситуацију са зрачењем и, по потреби, пружи другу врсту помоћи у циљу сигурности.

ИАЕА и даље не може потврдити наводе од прошле седмице да су руске снаге добијале високе дозе зрачења док су се налазиле у Зони искључења око централе “Чернобил” успостављене након акцидента 1986. године. Русија је преузела контролу над том зоном 24. фебруара и држала је пет седмица прије повлачења прошлог четвртка. Украјина је пренијела ИАЕА-и да је започео процес поновног успостављања регулаторне контроле над централом.

Украјинске власти су ове седмице објавиле снимак за који наводе да показује утврђења која су руске снаге ископале у Зони искључења док су биле присутне тамо. ИАЕА је прегледала снимак, али може обавити независну радиолошку процјену само кад њени експерти буду на лицу мјеста.

Генерални директор Гроси је рекао да ИАЕА такође треба да хитно пошаље своје експерте за нуклеарну сигурност на ту локацију да направе властиту процјену статуса централе “Чернобил” и обнове тамошњи онлајн мониторинг, који је био прекинут на почетку сукоба. ИАЕА је спремна да пошаље било какву другу опрему везану за сигурност и компоненте за централу, гдје су смјештени разни објекти за управљање радиоактивним отпадом.

“Од највеће је важности да ИАЕА отпутује у Чернобил тако да можемо предузети хитне мјере да помогнемо Украјини у осигуравању тамошње нуклеарне сигурности и безбједности,” рекао је генерални директор. “ Ја одржавам непосредне консултације с нашим украјинским колегама у циљу организовања такве посјете чим то буде могуће.”

Украјина је 7. априла одвојено обавијестила ИАЕА-у да није било других дешавања у вези с нуклеарном сигурношћу и безбједношћу у задња 24 сата.

Што се тиче иначе 15 оперативних реактора на четири локације, 8 их је тренутно прикључено на струјну мрежу, а то су два у Нуклеарној централи “Запорожје” под руском контролом, три у Нуклеарној централи “Ривне”, два у Јужноукрајинској нуклеарној централи и један у Нуклеарној централи “Хмељницки”. Осталих седам реактора је искључено због редовног одржавања или се држе у резерви.

У вези са заштитним мјерама, ИАЕА је изјавила да ситуација остаје непромијењена у односу на ранију. ИАЕА и даље не прима податке путем даљинског преноса са својих система мониторинга инсталираних у Нуклеарној централи “Чернобил”, али се такви подаци преносе у сједиште ИАЕА-е из других нуклеарних централа у Украјини.