Државна регулаторна агенција за радијациону и нуклеарну безбједност Босне и Херцеговине

Ажурирана информација 42 – Изјава генералног директора ИАЕА-е о ситуацији у Украјини

Генерални директор Рафаел Маријано Гроси је изјавио да је Украјина 4. априла обавијестила Међународну агенцију за атомску енергију (ИАЕА) да су “морал и емоционално стање” запослених у Нуклеарној централи “Запорожје” “веома ниски” мјесец дана након што су руске снаге заузеле ту локацију.

Генерални директор је више пута изразио озбиљну забринутост због крајње стресних и изазовних радних услова запослених у украјинским нуклеарним објектима током сукоба, посебно у централи “Запорожје” и на локацији “Чернобила” коју су руске снаге контролисале пет седмица прије него што су се повукле у четвртак.

Ова ситуација без преседана са запосленима у нуклеарним централама је озбиљно угрозила један од седам незамјењивих стубова нуклеарне сигурности и безбједности који гласи: “Запослени морају имати могућност да обављају своје дужности у области сигурности и безбједности и капацитет да доносе одлуке без претјераног притиска.”

“Неприхватљиво је и неодрживо да запослени раде под околностима које могу да озбиљно утичу на њихову добробит и тако имају негативан утицај на сигурне и безбједне оперативне послове тих нуклеарних објеката,” рекао је генерални директор Гроси. “Као што сам рекао током своје посјете Јужноукрајинској нуклеарној централи прошле седмице, запослени тамо и на другим нуклеарним локацијама у Украјини заслужују наше дубоко дивљење и искрену захвалност за њихову флексибилност и одлучност да наставе извршавати своје важне радне дужности.”

Украјина је обавијестила ИАЕА-у 3. априла навече да је сјевероисточно, у Харкову, за једно неексплодирано убојно средство које је примијећено крајем прошлог мјесеца близу једног нуклеарно-истраживачког објекта утврђено непосреднијим увидом да је то тијело ракете без експлозивног врха и због тога није представљало опасност. Украјина је рекла да сам објекат нема струје због раније штете на електричном трансформатору објекта, додајући да гранатирање у тој области отежава поновно снабдијевање струјом. Тај објекат је био коришћен за истраживање и развој и производњу радиоизотопа у медицинске и индустријске сврхе. Нуклеарни материјал у објекту је у стању испод критичности, а количина радиоактивног материјала је мала.

Украјина је навела да се у централи “Чернобил” настављају припреме за наредну ротацију запослених, укључујући и процјену безбједности садашњих запослених.

Украјина је навела да је седам реактора у држави оперативно, а то су два у Нуклеарној централи “Запорожје” под руском контролом, три у Нуклеарној централи “Ривне” и два у Јужноукрајинској нуклеарној централи. Остали реактори су искључени због редовног одржавања, укључујући и обје реакторске јединице у централи “Хмељницки”, или се држе у резерви.

У вези са заштитним мјерама, ИАЕА је изјавила да ситуација остаје непромијењена у односу на ранију. ИАЕА и даље не прима податке путем даљинског преноса са својих система мониторинга инсталираних у Нуклеарној централи “Чернобил”, али се такви подаци преносе у сједиште ИАЕА-е из других нуклеарних централа у Украјини.