Државна регулаторна агенција за радијациону и нуклеарну безбједност Босне и Херцеговине

Ажурирана информација 21 – Изјава генералног директора ИАЕА-е о ситуацији у Украјини

Генерални директор Рафаел Маријано Гроси је изјавио да је Украјина данас обавијестила Међународну агенцију за атомску енергију (ИАЕА) да су настављена настојања на враћању спољног снабдијевања Нуклеарне централе “Чернобил” струјом, дан након што су украјински специјалистички тимови успјели да поправе један од два оштећена далековода који повезују локацију централе с мрежом.

Дизел генератори дају резервну струју локацији акцидента из 1986. године откако је 9. марта ту изгубљена сва спољна струја. Украјина је 13. марта рекла да су њени специјалисти поправили један далековод и да ће централа бити поново прикључена на украјинску струјну мрежу наредног јутра.

Међутим, украјински оператор електропреноса “Укренерго” је данас раније навео да су далековод поново оштетиле “окупационе снаге” прије него што је струја потпуно враћена централи. Касније у току дана је регулаторно тијело рекло ИАЕА-и да је у 13.10 по средњоевропском времену спољна струја поново враћена и да су запослени у Нуклеарној централи “Чернобил” поново започели послове на повезивању централе на мрежу.

Као што је раније јављено, ископчаност централе с мреже прошле седмице није имала кључни утицај на есенцијалне сигурносне функције на локацији пошто је запремина воде за хлађење у складишту истрошеног горива била довољна да одржи одстрањивање топлоте без снабдијевања струјом. Регулатор је такође рекао прошле седмице да је у извјештају о анализи сигурности за складиште истрошеног горива закључено да “неће бити утицаја на есенцијалне сигурносне системе” ако дође до потпуног губитка струје, укључујући и ону из дизел генератора. Регулатор је навео да ће садашње резерве дизела трајати до 15. марта навече.

Генерални директор Гроси је рекао да питања снабдијевања струјом наглашавају хитност усаглашавања и имплементирања оквира који је предложила ИАЕА у циљу осигурања сигурности и безбједности свих украјинских нуклеарних објекта, укључујући такође и четири оперативне нуклеарне централе.

Што се тиче статуса украјинских оперативних нуклеарних централа, регулатор је рекао да 8 од 15 реактора остаје оперативно, а то су два у Нуклеарној централи “Запорожје”, три у Нуклеарној централи “Ривне”, један у Нуклеарној централи “Хмељницки” и два у Јужноукрајинској нуклеарној централи. Нивои зрачења су у нормалном распону у свим централама, рекао је регулатор.

ИАЕА зна за извјештаје да руске снаге уништавају муницију на локацији Нуклеарне централе “Запорожје” и настоји да прибави информације о тој ситуацији од Украјине. Регулатор је раније обавијестио ИАЕА-у о текућем раду на откривању и уклањању неексплодиране муниције пронађене у оштећеном центру за обуку и другдје у централи након догађаја од 4. марта, када су руске снаге преузеле контролу над локацијом.

У вези са заштитним мјерама, ИАЕА је изјавила да ситуација остаје непромијењена у односу на ону која је објављена 13. марта. ИАЕА и даље не прима податке путем даљинског преноса са својих система мониторинга инсталираних у Нуклеарној централи “Чернобил”, али се такви подаци преносе у сједиште ИАЕА-е из других нуклеарних централа у Украјини.