Државна регулаторна агенција за радијациону и нуклеарну безбједност Босне и Херцеговине

Ажурирана информација 20 – Изјава генералног директора ИАЕА-е о ситуацији у Украјини

Генерални директор Рафаел Маријано Гроси је изјавио да је Украјина данас обавијестила Међународну агенцију за атомску енергију (ИАЕА) да су украјински специјалистички тимови успјели да поправе далековод потребан да се настави спољно снабдијевање струјом за Нуклеарну централу “Чернобил”, четири дана након што је оно било потпуно изгубљено на тој локацији под контролом Руса.

Генерални директор је добио вијест од Петра Котина, руководиоца украјинског предузећа за нуклеарну енергију “Енергоатом”, који је рекао да су специјалисти поправили један од два оштећена далековода и сада ће се ван локације централе моћи испоручивати сва потребна струја тој локацији, гдје су смјештени разни објекти за управљање радиоактивним отпадом након акцидента из 1986. године.

Украјински регулатор је одвојено обавијестио ИАЕА-у да су мајстори из оператора електропреноса “Укренерго” обновили снабдијевање струјом 13. марта у 18.38 по средњоевропском времену. Нуклеарна централа “Чернобил” наставља да ради на резервним дизел генераторима и биће поново прикључена на украјинску струјну мрежу ујутро, рекао је регулатор.

Као што је раније јављено, ископчаност централе с мреже прошле седмице није имала кључни утицај на есенцијалне сигурносне функције на локацији пошто је запремина воде за хлађење у складишту истрошеног горива била довољна да одржи одстрањивање топлоте без снабдијевања струјом.

“Ово је позитивно дешавање пошто се Нуклеарна централа 'Чернобил' морала ослонити на резервне дизел генераторе већ неколико дана,” рекао је генерални директор Гроси. “Међутим, ја остајем озбиљно забринут за сигурност и безбједност у 'Чернобилу' и другим украјинским нуклеарним објектима.”

Украјински регулатор је раније данас обавијестио ИАЕА-у да запослени у централи “Чернобил” више не обављају радове на поправци и одржавању опреме везане за сигурност, дјелимично због своје физичке и психолошке исцрпљености након рада нон-стоп скоро три седмице.

Украјински регулатор је такође рекао да се 211 припадника техничког особља и обезбјеђења и даље не може ротирати из објекта од дана прије него што су руске снаге ушле на ту локацију 24. фебруара, такође изражавајући забринутост за безбједносна питања у вези с транспортом запослених ван Зоне искључења успостављене након акцидента. Регулатор нема директну комуникацију са запосленима, али добија информације од руководилаца који су ван те локације.

Генерални директор Гроси је рекао да све тежа ситуација с којом се суочавају запослени у централи – у комбинацији са сталним питањима комуникације с локације као и са сада ријешеним проблемом снабдијевања струјом – дају додатну хитност иницијативи ИАЕА-е усмјереној на осигуравање сигурности и безбједности украјинских нуклеарних централа.

Генерални директор је предложио један оквир који би омогућио ИАЕА-и да достави техничку и другу помоћ за сигуран и безбједан рад свих украјинских нуклеарних објеката, о чему је разговарао прошле седмице с министрима иностраних послова Украјине и Русије Дмитром Кулебом и Сергејом Лавровим појединачно.

“Не можемо приуштити да изгубимо још времена. ИАЕА је спремна да одмах дјелује на основу нашег предложеног оквира који захтијева сагласност свих страна у конфликту прије него што се може имплементирати. Ми можемо дати помоћ украјинским нуклеарним локацијама само кад то буде потписано. Ја радим све што је у мојој моћи да се то и оствари веома ускоро,” рекао је генерални директор.

ИАЕА припрема детаљне техничке приједлоге о својој помоћи на основу седам незамјењивих стубова нуклеарне сигурности које је генерални директор раније овог мјесеца изнио на састанку Одбора гувернера ИАЕА-е.

Ти стубови – укључујући и оне о физичком интегритету нуклеарних објеката, затим да запослени морају бити у могућности да доносе одлуке без претјераног притиска, о безбједном снабдијевању струјом ван локације и о поузданим комуникацијама с регулатором – угрожени су или су доведени у питање током конфликта који је почео 24. фебруара.

Украјинско регулаторно тијело је такође данас обавијестило ИАЕА-у да непосредно прати ситуацију у Зони искључења Нуклеарне централе “Чернобил” прије годишње “сезоне пожара” када спонтани пожари често избијају у тој зони која је и даље контаминирана радиоактивним материјалом из акцидента од којег ће сљедећег мјесеца бити 36 година.

Што се тиче Нуклеарне централе “Запорожје” коју руске снаге контролишу од 4. марта, регулатор је рекао да се ситуација са снабдијевањем централе струјом није промијенила. Та локација има четири високонапонска (750 kV) далековода ван локације плус један додатни у приправности. Два од четири су оштећена. Оператор је обавијестио ИАЕА-у да потребе централе за струјом ван локације могу бити осигуране с једним расположивим далеководом. Такође су и дизел генератори спремни да омогуће резервну струју.

Украјина је раније обавијестила ИАЕА-у да су редовни запослени наставили да управљају Нуклеарном централом “Запорожје” и обављају своје свакодневне послове, али да је руководство централе под контролом тамошњег команданта руских снага. У данашњој ажурираној информацији, регулатор је рекао да су га запослени на тој локацији информисали да је најмање 11 представника руског државног предузећа “Росатом” присутно тамо, без мијешања у рад нуклеарних објеката. Генерални директор Гроси је више пута наглашавао да је садашња ситуација у супротности с једним од седам незамјењивих стубова да запослени “морају имати могућност да испуњавају своје дужности на пољу сигурности и безбједности и капацитет да доносе одлуке без претјераног притиска.“

Регулатор је такође пренио ИАЕА-и да више не може обављати независан регулаторни надзор над сигурношћу Нуклеарне централе “Запорожје”, дјелимично зато што су тамошњи радни простори регулатора оштећени 4. марта. Али, регулатор остаје у сталном контакту с локацијом, што је један од важних елемената седам стубова нуклеарне сигурности.

Што се тиче статуса оперативних украјинских нуклеарних централа, регулатор је рекао да је 8 од 15 реактора и даље оперативно, а то су два у Нуклеарној централи “Запорожје”, три у Нуклеарној централи “Ривне”, један у Нуклеарној централи “Хмељницки” и два у Јужноукрајинској нуклеарној централи. Нивои зрачења остају нормални, а сигурносни системи нетакнути, додао је регулатор.

У вези са заштитним мјерама, ИАЕА је изјавила да и даље не прима податке који се преносе даљински са њених система мониторинга инсталираних у Нуклеарној централи “Чернобил”, али да се такви подаци преносе у сједиште ИАЕА-е из других нуклеарних централа у Украјини.