Генерални директор Рафаел Маријано Гроси је данас изјавио да је Украјина обавијестила Међународну агенцију за атомску енергију (ИАЕА) да су техничари почели да поправљају оштећене далеководе у покушају да обнове спољно снабдијевање локације Нуклеарне централе “Чернобил” струјом која је раније ове седмице била потпуно пресјечена.
Украјинско регулаторно тијело је навело да су радови започети 10. марта навече били успјешни у поправљању једног дијела, али да и даље нема струје споља, што указује на то да и даље има оштећења и на другим мјестима. Настојања на поправкама се настављају упркос тешкој ситуацији ван локације централе, додали су из регулаторног тијела.
Дизел генератори за ванредне ситуације дају резервну струју локацији од 9. марта, а регулатор је навео да је објекту испоручено додатно гориво. Међутим, остаје важно да се далеководи поправе што је прије могуће, рекао је регулатор.
Додатни изазов у управљању Нуклеарном централом “Чернобил” је тај да је регулатор 10. марта изгубио комуникацију с локацијом. Као резултат тога, регулатор не може дати информације ИАЕА-и о радиолошком мониторингу у објекту. Упркос томе, регулатор је наставио да добија информације о тамошњој ситуацији преко виших руководилаца централе који су ван локације.
Као што је наведено у ажурираној информацији 17, дизел генератори напајају системе важне за сигурност, укључујући и системе за истрошено нуклеарно гориво, контролу воде и хемијски третман воде, изјавили су из регулаторног тијела, додајући да оператор није успио да одржи неке функције, као што су мониторинг зрачења, вентилациони системи и нормална расвјета.
Па ипак, и као што је раније објављено, ископчаност с мреже неће имати кључни утицај на есенцијалне сигурносне функције на локацији, гдје се налазе разни објекти за управљање радиоактивним отпадом, пошто је запремина воде за хлађење у објекту за складиштење истрошеног горива довољна да одржи одстрањивање топлоте без снабдијевања струјом.
Међутим, запослени у Нуклеарној централи “Чернобил” се суочавају са све тежим условима. Регулатор је изјавио да 211 припадника техничког особља и обезбјеђења у суштини живе на тој локацији више од двије седмице и такође изразио забринутост за расположивост резерви хране.
Другдје у Украјини, ситуација са снабдијевањем струјом на локацији Нуклеарне централе “Запорожје” је непромијењена у односу на ону из недавних ажурираних информација. Та локација има четири високонапонска (750 kV) далековода ван локације плус један додатни у стању приправности. Два од четири су оштећена. Оператор је обавијестио ИАЕА-у да потребе централе за струјом ван локације могу бити обезбијеђене с једним расположивим далеководом. Даље, дизел генератори су спремни и функционални да омогуће резервну струју.
У тој централи траје рад на откривању и уклањању неексплодиране муниције пронађене у оштећеном центру за обуку унутар централе и на другим мјестима након тамошњих догађаја од 4. марта, када су руске снаге преузеле контролу над том, највећом нуклеарном централом Украјине са шест реактора, рекао је регулатор.
Регулатор је изјавио да се запослени у централи ротирају у складу с уобичајеним распоредом, без мијешања у њихове свакодневне послове. Међутим, присуство страних трупа у тој зони утиче на радни морал и узрокује притисак, додао је регулатор. Регулатор одржава контакт с централом, али ИАЕА има тешкоћа да контактира с њеним руководством.
У Харкову, нови нуклеарно-истраживачки објекат који је такође раније погођен је претрпио додатну штету, изјавио је регулатор. Овај објекат се користи за истраживање и развој и производњу радиоизотопа у медицинске и индустријске сврхе. Пошто је нуклеарни материјал у том објекту у стању испод критичности, а веома је мало радиоактивног материјала, ИАЕА-е је процијенила да штета не би имала никакве радиолошке посљедице.
Па ипак, ово је још једном нагласило ризик с којим се суочавају украјински нуклеарни објекти током оружаног сукоба, чиме се повећава хитност иницијативе генералног директора Гросија усмјерене на осигуравање нуклеарне сигурности и безбједности у земљи.
Што се тиче статуса оперативних украјинских нуклеарних централа, регулатор је рекао да је 8 од 15 реактора и даље оперативно, а то су два у Нуклеарној централи “Запорожје”, три у Нуклеарној централи “Ривне”, један у Нуклеарној централи “Хмељницки” и два у Јужноукрајинској нуклеарној централи. Нивои зрачења на све четири локације су нормални, изјавио је регулатор.
У вези с дјелимичним губитком даљинског преноса података са система заштитних мјера инсталираних ради праћења нуклеарног материјала и активности у нуклеарним централама, што је наведено у ажурираној информацији 16, ИАЕА је изјавила да такав систем поново функционише онлајн у Нуклеарној централи “Запорожје”, али не и у “Чернобилу”, док из Јужноукрајинске нуклеарне централе има спорадичних проблема с преносом података.