Генерални директор Рафаел Маријано Гроси је изјавио да је Украјина обавијестила Међународну агенцију за атомску енергију (ИАЕА) да је данас изгубила сву комуникацију с Нуклеарном централом “Чернобил”, дан након што је та локација под руском контролом изгубила сво спољно напајање струјом.
Генерални директор је рекао да ИАЕА зна за извјештаје о томе да је обновљено снабдијевање те локације струјом и очекује потврду тога.
Раније данас, украјинско регулаторно тијело је обавијестило ИАЕА-у да су дизел генератори за ванредне ситуације давали струју Нуклеарној централи “Чернобил”. Каснији губитак комуникације је значио да регулатор више није могао да доставља ажуриране информације ИАЕА-и о тој локацији.
Према информацијама добијеним прије прекида комуникације, оба далековода која снабдијевају локацију су оштећена, у суштини тако ископчавајући локацију с мреже, навело је украјинско регулаторно тијело. У циљу осигурања континуираног напајања, или би ти далеководи требали бити поправљени или би генераторима који имају горива за два дана требале додатне испоруке дизела. Дизел генератори су напајали системе важне за сигурност, укључујући и оне за истрошено нуклеарно гориво, контролу воде и хемијски третман воде, рекли су из регулаторног тијела, додајући да оператор није успио да очува неке функције, као што су мониторинг зрачења, вентилациони системи и нормална расвјета.
Па ипак, као што је наведено у ажурираној информацији 16, ископчаност с мреже неће имати кључни утицај на есенцијалне сигурносне функције на локацији, гдје се налазе разни објекти за управљање радиоактивним отпадом, пошто је запремина воде за хлађење у објекту за складиштење истрошеног горива довољна да одржи одстрањивање топлоте без снабдијевања струјом.
Регулатор је додатно потврдио ову процјену, наводећи да извјештај о анализи сигурности за складиште истрошеног горива закључује да неће бити “никаквог утицаја на есенцијалне сигурносне системе” у случају потпуног губитка снабдијевања струјом, укључујући и струју коју дају извори за ванредне ситуације, као што су дизел генератори. Даље, оператор може потврдити да нема штете на структурама и системима базена за чување истрошеног горива, те да су њихове изворне функције очуване.
Регулатор каже да ако би и резервна струја такође била изгубљена, и даље би било могуће да запослени прате ниво воде и температуру у базену са истрошеним горивом. Али, морали би обављати тај посао у погоршаним условима радијационе сигурности због недостатка вентилације у објекту. Такође, не би могли поштовати оперативне процедуре радијационе сигурности.
Генерални директор је изразио узнемиреност због погоршавајућих и исцрпљујућих услова за запослене у Нуклеарној централи “Чернобил”, који се не могу ротирати од дана прије него што су руске снаге преузеле контролу, 24. фебруара. Рекао је да то такође угрожава и један од виталних стубова сигурности, који наводи да “запослени морају имати могућност да испуњавају своје дужности на пољу сигурности и безбједности и капацитет да доносе одлуке без претјераног притиска.” Додатно појачавање стресне ситуације је потпуни губитак комуникације. Та локација је раније могла да комуницира с регулатором путем имејла.
У вези са статусом украјинских оперативних нуклеарних централа, регулатор је рекао да 8 од 15 реактора у земљи и даље раде, а то су два у Нуклеарној централи “Запорожје”, три у Нуклеарној централи “Ривне”, један у Нуклеарној централи “Хмељницки” и два у Јужноукрајинској нуклеарној централи. Нивои зрачења на све четири локације су нормални, изјавио је регулатор.
Ситуација са снабдијевањем Нуклеарне централе “Запорожје” струјом није промијењена у односу на ону из ажуриране информације 16. Та локација има четири високонапонска (750 kV) далековода ван локације плус један додатни у стању приправности. Два од та четири су оштећена и зато тренутно остају два плус један у приправности. Оператор је обавијестио ИАЕА-у да потребе Нуклеарне централе “Запорожје” за струјом ван локације могу бити осигуране с једним расположивим далеководом. Даље, дизел генератори су спремни и функционални да омогуће резервну струју.
Међутим, други изазов за ту централу је тај да тренутно није могуће испоручити неопходне резервне дијелове и опрему ни довести специјализовано особље на локацију да би се обавиле планиране поправке, а послови одржавања на Јединици 1 су смањени на минимум прописан оперативним процедурама централе.
Генерални директор је такође рекао да је ИАЕА у контакту с украјинским властима у вези са системима за мониторинг зрачења у Украјини.
Што се тиче губитка даљинског преноса података са система заштитних мјера инсталираних ради праћења нуклеарног материјала и активности у нуклеарним централама “Чернобил” и “Запорожје”, што је наведено у ажурираној информацији 16, ИАЕА не успијева да поново успостави комуникацију с тим инсталираним системима за мониторинг.
Генерални директор Гроси је данас разговарао с министрима иностраних послова Украјине и Руске Федерације – Дмитром Кулебом и Сергејом Лавровим – у Анталији. По повратку у Беч је одржао конференцију за медије.