Мисија је проведена на захтјев Вијећа министара Босне и Херцеговине, а домаћин мисије је била Државна регулаторна агенција за радијацијску и нуклеарну сигурност Босне и Херцеговине (ДРАРНС). Том приликом БиХ је посјетио ИРРС тим који се састојао од 11 експерата из 11 разлићитих земаља чланица ИАЕА, као и тим координатор са два административна члана који долазе из ИАЕА. Користећи ИАЕА стандардне и добре праксе, а како би се ојачала учинковитост регулаторне инфраструктуре за радијацијску заштиту и нуклеарну сигурност земље домаћина, чланови ИРРС тима су одржали интервијуе са представницима ДРАРНС како би се детаљније упознали са босанско-херцеговачким регулаторним оквиром из предметних области. Чланови ИРРС тима ималу су прилику присуствовати инспекцијском надзору на одјелу радиологије Клиничког центра Универзитета у Сарајеву. Такођер су посјетили привремено централно складиште истрошених радиоактивних извора као и лабораторију за индивидуални мониторинг професионално изложених лица којима управља Завода за јавно здравство Федерације Босне и Херцеговине. Уједно, једна експертица из експертског тима је посјетила и Оперативно-комуникацијски центар 112 БиХ Министарства сигурности БиХ с циљем упознавања система приправности и одговора у случају ванредног радиолошког и нуклеарног догађаја. Овом приликом ИРРС тим је упознат са чињеницом да у БиХ нема нуклеарних реактора (како за производњу енергије тако ни у истраживачке сврхе) те да се извори јонизирајућег зрачења користе највише у медицинске сврхе и нешто мање у индустријске.
Утврђена добра пракса укључује:
- Детаљне регулаторне захтјеве који дефинишу потребно знање и искуство за признавање статуса квалифицираног експерта;
- Могућност да професионално изложене упосленице јонизирајућем зрачењу могу бирати услове радног мјеста у којима ће радити у случају трудноће
ИРРС тим дао је неколико препорука и приједлога Вијећу министара БиХ, као и ДРАРНС-у како би се побољшао регулаторни систем у складу са ИАЕА стандардима.
Речено је да би Вијеће министара БиХ требало:
- Осигурати одговарајуће људске и финансијске ресурсе за ДРАРНС, како би испунила своје одговорности и функције везане за сигурност додјељене законом о Радијацијској и нуклеарној сигурности;
- Ревидирати и проводити политику сигурности и стратегију управљања радиоактивним отпадом.
ИРРС тим је такођер препоручио да ДРАРНС треба:
- Примијенити градирани приступ у својим регулаторним функцијама и даље развијати свој систем управљања;
- Ревидирати прописе о заштити од јонизирајућег зрачења, управљањем радиоактивног отпада, пријевозним активностима радиоактивног и нуклеарног материјала из Класе7, као и приправности и одговору на ванредне радиолошке и нуклеарне догађаје, те израдити додатне водиче.
Василики Каменопоулоу, координатор ИАЕА тима, рекла је: “ИРРС тим вјерује да ће препоруке и приједлози које је дала мисија допринијети рјешавању ових изазова и побољшати нуклеарну и радијацијску сигурност у Босни и Херцеговини.“
Финални извјештај ИРРС мисије бит ће достављен кроз наредна три мјесеца.
На крају, Маринко Зељко, равнатељ ДРАРНС-а рекао је: “Резултати ИРРС мисије помоћи ће нам да превазиђемо постојеће изазове и побољшамо радијацијску и нуклеарну сигурност Босне и Херцеговине.“
Основне информације о ИРРС мисијама је могуће пронаћи на wеб страници ИАЕА. ИРРС мисија представља сервис који пружа ИАЕА земљама чланицама начин да се помогне државама домаћинима у јачању и побољшању учинковитости своје регулаторне инфраструктуре за нуклеарну сигурност, радијацијску, радиоактивни отпад, као и пријевоз радиоактивних материјала.
ИАЕА стандарди пружају чврст оквир темељних начела, захтјева и смјерница за осигурање сигурности. Они одражавају међународни консензус и служе као глобална референца за заштиту људи и околиша од штетних учинака јонизирајућег зрачења.
Вијести о проведеној ИРРС мисији можете наћи и на страници ИАЕА на сљедећем линку: https://www.iaea.org/newscenter/pressreleases/iaea-mission-reviews-bosnia-and-herzegovinas-regulatory-framework-for-radiation-safety