Државна регулаторна агенција за радијациону и нуклеарну безбједност Босне и Херцеговине

Ажурирана информација 16 – Изјава генералног директора ИАЕА-е о ситуацији у Украјини

Генерални директор Рафаел Маријано Гроси је изјавио да је Украјина данас обавијестила Међународну агенцију за атомску енергију (ИАЕА) да је Нуклеарна централа “Чернобил” ископчана са струјне мреже и да је изгубила своје спољно напајање струјом, двије седмице након што су руске снаге преузеле контролу над овом локацијом акцидента из 1986. године.

Генерални директор је изразио дубоку забринутост због овог дешавања пошто је “безбједно снабдијевање струјом свих нуклеарних локација из спољне мреже” један од седам незамјењивих стубова нуклеарне сигурности и безбједности које је генерални директор изнио на састанку Одбора гувернера ИАЕА-е 2. марта, сазваног да се размотре импликације ситуације у Украјини за сигурност, безбједност и заштитне мјере.

Међутим, у случају Нуклеарне централе “Чернобил”, генерални директор је рекао да се ИАЕА слаже с украјинским регулаторним тијелом да ископчавање централе с мреже неће имати кључни утицај на есенцијалне сигурносне функције на тој локацији, гдје су смјештени разни објекти за управљање радиоактивном отпадом. Конкретно, што се тиче објекта за складиштење истрошеног горива, запремина воде за хлађење у базену је довољна да се одржава ефективно одстрањивање топлоте из истрошеног горива без снабдијевања струјом. Локација такође има резервно снабдијевање струјом преко дизел генератора и акумулатора.

Па ипак, недостатак струје вјероватно води даљем погоршавању оперативне радијационе сигурности на тој локацији и ствара додатни стрес за око 210 техничких стручњака и припадника обезбјеђења који се не могу ротирати задње двије седмице, у суштини живећи тамо цијели дан, додао је генерални директор Гроси.

“Из дана у дан гледамо погоршавајућу ситуацију у Нуклеарној централи 'Чернобил', посебно за радијациону сигурност и за запослене који управљају објектом у крајње тешким и изазовним околностима,” рекао је. “Понављам свој хитни апел снагама које имају ефективну контролу над централом да поштују интерне процедуре о заштити од зрачења, омогуће сигурну ротацију запослених и предузму друге важне мјере у циљу осигуравања сигурности.”

У вези с још једним дешавањем, рекао је да је ИАЕА задњих дана изгубила даљински пренос података са својих система заштитних мјера инсталираних ради мониторинга нуклеарног материјала у Нуклеарној централи “Чернобил” и још једној нуклеарној централи, “Запорожје”, коју сада контролишу руске снаге. Генерални директор је рекао да је забринут због наглог прекида протока ових података у сједиште ИАЕА-е са двије локације, гдје су велике количине нуклеарног материјала присутне у форми истрошеног или свјежег нуклеарног горива и других врста нуклеарног материјала.

Разлог за прекид преноса података о заштитним мјерама није био одмах јасан. ИАЕА наставља да прима такве податке из других нуклеарних објеката у Украјини, укључујући и три друге нуклеарне централе.

“Даљински пренос података са опреме ИАЕА-е за заштитне мјере смјештене на нуклеарним локацијама широм свијета је важна компонента наше имплементације заштитних мјера у Украјини и глобално,” рекао је генерални директор. “Овакви системи су инсталирани у неколико објеката у Украјини, укључујући све нуклеарне централе, и омогућавају нам да пратимо нуклеарни материјал и активности на тим локацијама кад наши инспектори нису присутни.”

Иако су биле успостављене техничке мјере у циљу осигуравања да се подаци чувају локално, капацитет чувања података, као и оперативни статус система мониторинга остаје неизвјестан, рекао је.

ИАЕА кроз техничке заштитне мјере верификује да државе поштују своје међународне правне обавезе у кориштењу нуклеарног материјала и технологије само у мирољубиве сврхе.

Што се тиче статуса украјинских оперативних нуклеарних централа, регулатор је изјавио да 8 од 15 нуклеарних реактора у земљи остају оперативни, укључујући два у Нуклеарној централи “Запорожје”. Регулатор је додао да нивои зрачења остају нормални на свим локацијама.

Локација Нуклеарне централе “Запорожје” има четири високонапонска (750 кВ) далековода ван локације и још један у приправности. Оператор је обавијестио ИАЕА-у да су два далековода оштећена и зато су сад два, плус онај у приправности, на располагању централи. Оператор је такође рекао да потребе нуклеарне централе за струјом ван локације могу бити испуњене с једним расположивим далеководом. Даље, дизел генератори су спремни и у функцији за снабдијевање резервном струјом. “Па ипак, ово је још један примјер тога да је угрожен стуб сигурности који говори о безбједном напајању струјом с мреже ван локације за све нуклеарне локације,” рекао је генерални директор Гроси.

Поред тога, регулатор је извијестио да је трансформатор за реакторску јединицу 6 скинут и да се хитно поправља након што је откривена штета на систему за хлађење послије догађаја од 4. марта.

Ова недавна дешавања су појачала растуће забринутости ИАЕА-е због утицаја конфликта у Украјини на сигурност, безбједност и заштитне мјере нуклеарних објеката у земљи, укључујући и четири оперативне нуклеарне централе, као и локацију Чернобил.

Као дио своје нове иницијативе у вези с Украјином, генерални директор је изјавио да ће сутра отпутовати у Анталију на позив турског министра иностраних послова Мевлута Чавушоглуа. “Надам се да ћу на тамошњим састанцима направити напредак у хитном питању осигуравања сигурности и безбједности украјинских нуклеарних објеката. Морамо дјеловати сад,” рекао је.