Glavni ravnatelj Rafael Mariano Grossi je izjavio da je Ukrajina danas obavijestila Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) da isti zaposleni rade u Nuklearnoj centrali “Černobil“ otkako su ruske snage prošlog tjedna preuzele kontrolu nad lokacijom nuklearnog akcidenta 1986. godine, izražavajući svoju rastuću zabrinutost za kontinuiranu dobrobit zaposlenih i njihovu sposobnost da obavljaju svoje poslove sigurno i efektivno.
U redovnoj ažuriranoj informaciji za IAEA-u, Državni nuklearni regulativni inspektorat Ukrajine (SNRIU) je rekao da održava komunikaciju s lokacijom Černobil – za čije zaposlene su rekli da nastavljaju obavljati svoje dužnosti pod “nadzorom” – i da od 24. veljače nisu obavljani nikakvi operativni poslovi s nuklearnim materijalom.
Nuklearna centrala “Černobil“, smještena u Zoni isključenja, prolazi kroz postupak dekomisioniranja od akcidenta, a znatne količine nuklearnog materijala su ostale u raznim objektima na lokaciji u formi istrošenog goriva i drugog radioaktivnog otpada.
“Od krajnje je važnosti da zaposleni u državnom specijaliziranom poduzeću Nuklearna centrala 'Černobil' mogu obavljati svoj posao sigurno i efektivno, te da njihovu dobrobit garantiraju oni koji su preuzeli kontrolu,” izjavio je glavni ravnatelj Grossi Odboru guvernera IAEA-e tijekom sastanka u Beču danas na temu situacije u Ukrajini.
Glavni ravnatelj je dodao da zaposleni u svim ukrajinskim nuklearnim objektima – koji također uključuju i 15 operativnih reaktora na 4 lokacije – moraju imati mogućnost da ispunjavaju svoje dužnosti na polju radijacijske i fizičke sigurnosti i kapacitet da donose odluke bez pretjeranog pritiska.
Glavni ravnatelj Grossi je ponovo naglasio da se moraju izbjeći bilo kakvi vojni ili drugi postupci koji bi mogli ugroziti radijacijsku i fizičku sigurnost ukrajinskih nuklearnih centrala.
U današnjoj ažuriranoj informaciji, SNRIU je rekao da održava komunikaciju s nuklearnim centralama u zemlji, za koje je naveo da rade kao i prije. Inspektorat je izjavio da razine zračenja ostaju normalne na svim lokacijama i da nema izvješća o nuklearnim ili radiološkim incidentima i dodao da od 15 ukrajinskih reaktora, više od polovine radi punim kapacitetom, dok se na drugima radi planirano održavanje ili se drže “u rezervi”.
Države članice IAEA-e unose informacije iz stanica za automatski monitoring zračenja izravno u Međunarodni sustav IAEA-e za monitoring zračenja (IRMIS). IAEA je 1. ožujka izgubila kontakt s takvim stanicama u Nuklearnoj centrali “Zaporožje”, najvećoj ukrajinskoj nuklearnoj lokaciji sa 6 od 15 reaktora, a danas je prestala dobivati iste vrste podataka iz druge, Južnoukrajinske nuklearne centrale, koja ima tri reaktorske jedinice.
Međutim, SNRIU je kasnije obavijestio IAEA-u da je kontakt sa stanicama za monitoring zračenja u južnoukrajinskoj centrali obnovljen, navodeći da je privremeni gubitak prijenosa IAEA-i došao iz tehničkih razloga, a ne u svezi s vojnim operacijama. Ukrajinski specijalisti su nastojali naći uzrok gubitka prijenosa podataka iz Nuklearne centrale “Zaporožje” i obnoviti prijenos, dodali su iz SNRIU-a.
IAEA nastavlja neposredno pratiti dešavanja u Ukrajini, s posebnim fokusom na radijacijsku i nuklearnu sigurnost njezinih nuklearnih reaktora. IAEA ostaje u stalnom kontaktu s ukrajinskim regulativnim tijelom i nastavit će davati redovne ažurirane informacije o situaciji u Ukrajini.