Glavni ravnatelj Rafael Mariano Grossi je izjavio da je Ukrajina 28. ožujka obavijestila Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) da je nuklearno-istraživački objekt u Harkovu, sjeveroistočno, pretrpio dodatnu štetu kad se ponovo našao pod vatrom prije nekoliko dana, ali je tamošnja mala količina nuklearnog materijala ostala nedirnuta.
Taj objekt, koji je ranije bio granatiran tijekom sukoba, koristi se za istraživanje i razvoj i proizvodnju radioizotopa u medicinske i industrijske svrhe. Tamošnji nuklearni materijal je u stanju ispod kritičnosti – ne može doći do nuklearne lančane reakcije – a količine radioaktivnog materijala su male.
Ukrajina je u subotu prenijela IAEA-i da se objekt ponovo našao pod vatrom, ali da još nije moguće procijeniti štetu. U ažuriranoj informaciji od 27. ožujka, Ukrajina je navela da su objekt, njegova toplinska izolacija i pokusna hala oštećeni, ali da neutronski izvor koji sadrži nuklearni materijal korišten za emisiju neutrona za istraživanje i proizvodnju radioizotopa nije oštećen.
Što se tiče situacije sa zaposlenima u Nuklearnoj centrali “Černobil”, Ukrajina je izjavila da nema novih događanja od prethodne ažurirane informacije 27. ožujka. Zadnja rotacija tehničkog osoblja koje radi na lokaciji akcidenta iz 1986. godine bila je prije sedam dana. Ruske snage su preuzele kontrolu nad tom lokacijom 24. veljače.
Regulator je naveo da je 8 od 15 reaktora na četiri lokacije i dalje operativno, a to su dva u Nuklearnoj centrali “Zaporožje”, tri u Nuklearnoj centrali “Rivne”, jedan u Nuklearnoj centrali “Hmeljnicki” i dva u Južnoukrajinskoj nuklearnoj centrali. Ostali reaktori su isključeni zbog redovnog održavanja, dodao je regulator.
U svezi sa zaštitnim mjerama, IAEA je izjavila da situacija ostaje nepromijenjena u odnosu na raniju. IAEA i dalje ne prima podatke putem daljinskog prijenosa sa svojih ssutava monitoringa instaliranih u Nuklearnoj centrali “Černobil”, ali se takvi podaci prenose u sjedište IAEA-e iz drugih nuklearnih centrala u Ukrajini.