Glavni ravnatelj Rafael Mariano Grossi je izjavio da Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) zna za nedavni snimak dronom za koji se navodi da pokazuje rovove koje su napravile ruske postrojbe u kontaminiranoj zoni blizu Nuklearne centrale “Černobil” i spremna je posjetiti to mjesto čim bude moguće procijeniti situaciju sa zračenjem i, po potrebi, pružiti drugu vrstu pomoći u cilju sigurnosti.
IAEA i dalje ne može potvrditi navode od prošlog tjedna da su ruske snage dobivale visoke doze zračenja dok su se nalazile u Zoni isključenja oko centrale “Černobil” uspostavljene nakon akcidenta 1986. godine. Rusija je preuzela kontrolu nad tom zonom 24. veljače i držala je pet tjedana prije povlačenja prošlog četvrtka. Ukrajina je prenijela IAEA-i da je započeo proces ponovnog uspostavljanja regulativne kontrole nad centralom.
Ukrajinske vlasti su ovog tjedna objavile snimak za koji navode da pokazuje utvrde koje su ruske snage iskopale u Zoni isključenja dok su bile prisutne tamo. IAEA je pregledala snimak, ali može obaviti neovisnu radiološku procjenu samo kad njezini eksperti budu na licu mjesta.
Glavni ravnatelj Grossi je rekao da IAEA također treba hitno poslati svoje eksperte za nuklearnu sigurnost na tu lokaciju da naprave vlastitu procjenu statusa centrale “Černobil” i obnove tamošnji online monitoring, koji je bio prekinut na početku sukoba. IAEA je spremna poslati bilo kakvu drugu opremu vezanu za sigurnost i komponente za centralu, gdje su smješteni razni objekti za upravljanje radioaktivnim otpadom.
“Od najveće je važnosti da IAEA otputuje u Černobil tako da možemo poduzeti hitne mjere da pomognemo Ukrajini u osiguravanju tamošnje nuklearne i fizičke sigurnosti,” rekao je glavni ravnatelj. “Ja održavam neposredne konzultacije s našim ukrajinskim kolegama u cilju organiziranja takvog posjeta čim to bude moguće.”
Ukrajina je 7. travnja odvojeno obavijestila IAEA-u da nije bilo drugih događanja u svezi s nuklearnom i fizičkom sigurnošću u zadnja 24 sata.
Što se tiče inače 15 operativnih reaktora na četiri lokacije, 8 ih je trenutno priključeno na strujnu mrežu, a to su dva u Nuklearnoj centrali “Zaporožje” pod ruskom kontrolom, tri u Nuklearnoj centrali “Rivne”, dva u Južnoukrajinskoj nuklearnoj centrali i jedan u Nuklearnoj centrali “Hmeljnicki”. Ostalih sedam reaktora je isključeno zbog redovnog održavanja ili se drže u rezervi.
U svezi sa zaštitnim mjerama, IAEA je izjavila da situacija ostaje nepromijenjena u odnosu na raniju. IAEA i dalje ne prima podatke putem daljinskog prijenosa sa svojih sustava monitoringa instaliranih u Nuklearnoj centrali “Černobil”, ali se takvi podaci prenose u sjedište IAEA-e iz drugih nuklearnih centrala u Ukrajini.